Vizyon

26 Ekim’de Vizyonda!

26 Ekim'de Vizyonda!

Museo / Müze

Yönetmen: Alonso Ruizpalacios

Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Leonardo Ortizgris, Simon Russell, Beale Lynn Gilmartin, Alfredo Castro, Ilse Salas

Tür: Dram, Suç

Süre: 128 Dakika

1985 yılının Mexico City’sinde Juan ve Benjamín, 30’lu yaşlarına çoktan ayak basmış olmasına rağmen ne öğrencisi oldukları veterinerlik okulunu bitirebilmiş, ne de aile evlerinden ayrılıp kendi ayaklarının üzerinde durabilmiştir. Hayatla ilgili hiçbir endişe taşımadan, günlerini Mexico City’nin Salelite bölgesinin banliyösünde tatlı bir rehavet içinde geçiren kahramanlarımız bir Noel gecesi hayatlarını değiştirme vaktinin geldiğini fark eder: Büyük değişim Meksika tarihinin en büyük müze soygununu gerçekleştirmeleriyle başlayacaktır. Alonso Ruizpalacios’un filmi Berlin Film Festivali’nden Gümüş Ayı ödülüne layık görüldü.

Halloween / Cadılar Bayramı

Yönetmen: David Gordon Green

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Virginia Gardner, Nick Castle, Will Patton, Toby Huss, Miles Robbins, Haluk Bilginer

Tür: Korku

Süre: 108 Dakika

1978 yılı Cadılar Bayramı’nda dört masum genci öldüren Michael Myers ile ilgili araştırma yapan bir grup araştırmacı Myers’ı hapishanede ziyaret ederler. Bu sırada herkes yaklaşmakta olan Cadılar Bayramı hazırlıkları içerisindedir. Cadılar Bayramı’nın gelmesini bekleyen biri daha vardır; Laurie Strode. Laurie, 40 yıl önce bir Cadılar Bayramı gecesi kendisini öldürmeye çalışan maskeli katil Michael Myers ile yüzleşmek istemektedir. Laurie, Myers’la yüzleşebilmek ve intikamını alabilmek için onun hapishaneden kaçmasını beklemektedir ve hayali gerçekleşir. Myers’ın da içinde bulunduğu hapishane nakil aracı kaza yapar ve Michael Myers kaçmayı başarır. Maskeli katilin kendisinin peşine düşeceğini bilen Laurie büyük karşılaşma için tüm hazırlıklarını yapmıştır.

Müslüm

Yönetmen: Ketche

Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindo,r Ayça Bingöl, Erkan Can

Tür: Dram, Biyografi

Arabesk müziğinin efsane ismi Müslüm Gürses’in hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyan Müslüm filminin yönetmenliğini Ketche üstleniyor. Senaryosunu Hakan Günday’ın kaleme aldığı filmde Müslüm Gürses’i Timuçin Esen, eşi Muhterem Nur’u ise Zerrin Tekindor canlandırıyor.

 

The Legend of the Ugly King / Çirkin Kral Efsanesi

Yönetmen: Hüseyin Tabak

Tür: Belgesel

Süre: 122 Dakika

Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral Efsanesi, Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini anlatıyor. Ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.

Napoli velata / Napoli’nin Sırrı

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Oyuncular: Giovanna Mezzogiorno, Alessandro Borghi, Anna Bonaiuto, Peppe Barra

Tür: Gerilim, Romantik

Süre: 113 Dakika

Napoli’de bir partide Adriana, özgüvenli ve çekici bir adam olan Andrea ile karşılaşır. Geceyi birlikte geçirirler. Adriana, hayatını değiştirecek büyük bir aşkın başladığını düşünür. Ertesi gün Andrea buluşmaya gelmez. Adriana ise bir otopsi yapmak için işe gittiğinde karşısında şüpheli bir cinayete kurban gitmiş bir beden bulur. Kendini gizemli bir soruşturmanın merkezinde bulan Adriana, giderek derinleşen bu sırrı çözebilecek midir? Ferzan Özpetek’in İtalya’da çektiği film, orada oldukça iyi bir gişe hasılatı elde etti. 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz