Haberler

7 Bölge, 7 ‘O’nsuz Anne

Türkiye’nin 7 farklı bölgesi, kültürü ve kökeninden yedi farklı annenin yaşadıkları evlat acısının bir günlük sessiz hikayesi… Yönetmen Ufuk Erden, Türkiye’nin yedi bölgesi ve kültüründen, evladını yitirmiş yedi farklı annenin bir günlük yaşamlarını konu alan belgesele imza attı.

Poster

Yönetmenliğini Ufuk Erden’in yaptığı O’nsuz filmi Türkiye’nin yedi bölgesinden evladını yitiren annelerin hikayesini anlatıyor. ‘O’nsuz adlı belgesel, Madımak Oteli’nden Roboski’ye, Gezi Parkı eylemlerine kadar, Türkiye toplumsal hayatında derin kırılmalara neden olan yedi farklı olayı da ele alıyor aynı zamanda.

Evladını kaybetmiş 7 annenin bir günlük sessiz hikayesini içeren filmin 7 annesi ise şöyle; Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Kazım Koyuncu’nun annesi Hüsniye Koyuncu, Soma’daki maden faciasında oğlunu kaybeden Gülsüm Çolak, 2011’de Batman’da Ermeni katliamının yıldönümünde askerdeyken öldürülen Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı, Madımak katliamında 2 kızını kaybeden Yeter Sivri, Roboski annesi Leyla Encü ve gözaltında oğlu ve kocası kaybedilen Dilşah Özgen.

ProletarYapım’ın ortak projesi olan film, Nisan ayında İstanbul’da annelerin de katılımıyla galasını yapacak. Ayrıca Ankara Film Festivali‘nde finale kalan ‘O’nsuz’14 Mayıs Adana Seyhan Belediyesi katkılarıyla Seyhan’da, 27-29 Mayıs arasında Zonguldak Eğitim-Sen işbirliğiyle Zonguldak’ta, 18-21 Mayıs’ta Tunceli Belediyesi desteğiyle ilçelerde, 22 Mayıs’ta ise Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi‘nde izleyebilirsiniz.

“Sistemin tüm engellemelerine, baskısına ve sansürüne rağmen yazılan her kitap, edebi eser, sinema, tiyatro, müzik yani kısaca sanatsal her üretim O’nsuz yaşamak zorunda bırakılan ailelerin ama en çok annelerin sesidir.” diyen Ufuk Erden, “Bunu belgelemek, belleklerde taze tutmak, görmezden gelmemek bağımsız bir sinemacı adayı olarak görevdir diye düşünüyorum. Umarım yaşanan bu acılar, bu gözyaşları hemen biter ve gelecekte benim gibi kendisini bunu belgelemeye adayacak sinemacılar hiç olmaz. Kameralarını aşka, doğaya, sevince, mutluluğa, dostluğa, kardeşliğe ve barışa yöneltir…” ifadelerini kullandı.

45775Ufuk Erden Kimdir?

Ufuk Erden, 1982 yılında doğdu. İstanbul’un kenar mahallelerinden birisinde çocukluk yıllarını geçirdi. İşletme mezunu olduğundan alaylı olarak kendisini yetiştirmeye çalıştı. Bir dönem tiyatro oyunculuğu yaptı. İlk kısa filmini 2007 yılında çektikten sonra sinemacı olmaya karar verdi. Kendi gibi sinema dışında çalışan arkadaşlarıyla birlikte proletarYApım adında bir oluşum kurdu ve politik, toplumsal temalı on kısa filme imza attı. Yurtiçi, yurtdışı bazı festivallerde ödüller ve dereceler aldı. O’nsuz ilk uzun metraj filmidir.

Film Fragmanı:

 

Web sitesi: http://http://www.onsuzfilm.com/

Facebook adresi: https://www.facebook.com/onsuzfilm/

 

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

‘Tarkovski’yi Anlamak ya da Anlamamak’ Semineri

Sonraki yazı

Denizdeki Umut: Fenerler Sergisi