Bi'DünyaHaberler

Denizdeki Umut: Fenerler Sergisi

Karikatürist Haslet Soyöz’ün yağlıboya tablolarından oluşan “Fenerler” sergisi 6 Nisan Çarşamba günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyarete açıldı.

denizdeki-umut-fenerler-sergisi-770x470

40. sanat yılını kutlayan Haslet Soyöz’ün 30 yağlı boya tablodan oluşan “Fenerler” sergisi Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Türkiye’de yer alan lojmanlı deniz fenerlerinin ve gemilerin resmedildiği tablolar bir ay boyunca müzede meraklılarını bekliyor.

Çizgi sanatının her dalında çalışan ve özellikle karikatürleri ile tanınan ressam Haslet Soyöz, 4. kişisel sergisi olan “Fenerler” ile bir kere daha Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Soyöz, daha önce sırasıyla 2003 yılında “Cennetin Gemileri”, 2007 yılında “Hava, Kara, Deniz Taşıtları” ve 2013 yılında ise “Delkos’tan Karaburun’a” resim sergilerini yine Rahmi M. Koç Müzesi’nde açmıştı.

Denizcilerin can dostu, tehlike çanı ve umut ışığı olan fenerlerin bir denizci edasıyla okunduğu sergide, Türkiye kıyılarında yer alan deniz fenerlerinin ve gemilerin farklı karakterlerini yansıtan 30 yağlıboya tablo yer alıyor.

Çizgi hikayeleri ile hem yurtiçi hem yurtdışında birçok ödül alan ressam Haslet Soyöz, “Fenerler” ile ilgili olarak şunları söyledi: “Sanat hayatımın kırkıncı yılını tamamlamış bulunuyorum. ‘Fenerler’ yağlı boya tablo yapmaya başladığımdan beri düşlediğim bir projeydi. Yaklaşık 10 yıllık bir proje. Hiçbir fener bir diğerine benzemez, hepsinin ayrı bir kişiliği var. Akıncı’dan başlayarak Yoros kıyısındaki deniz fenerlerine kadar her birinin farklılığını ve dalgalı denizleri resmetmeye çalıştım. Sayın Rahmi M. Koç himayesinde gerçekleşen sergim için ve sanata gösterdikleri yakınlıktan dolayı kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim.”

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

7 Bölge, 7 'O'nsuz Anne

Sonraki yazı

35. İstanbul Film Festivali İzlenimleri: Asil Atlar, Neon Boğalar