Haberler

Altın Portakal İçin Yarışacak Filmler Belli Oldu!

Türkiye’nin uluslararası çapta en büyük sinema festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl 53’üncüsünü gerçekleştirmek için gün sayıyor. Festivale sayılı günler kala yarışma için seçilen filmler de açıklandı.

antalya

Bu yıl düzenlenecek olan 53. Uluslararası Antalya Film Festivali‘nin Ulusal Yarışma kategorisinde Altın Portakal‘a aday 2’si belegesel 12 film belirlendi. Türk sinemasının hatırısayılır yönetmenlerinden olan Yeşim Ustaoğlu‘nun Tereddüt filmi ile Derviş Zaimoğlu‘nun Rüya filmleri Altın Portakal’a aday gösterilen 12 film arasında. Bu yılki 8 film, yönetmenlerinin ilk uzun metrajlı filmleri okurken 2’si de ikinci filmleri olması yeni yönetmenlerin sinemaya ve sanata olan katkılarının öneminin vurguluyor.

53. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri şöyle:

Albüm – Mehmet Can Mertoğlu

Babamın Kanatları – Kıvanç Sezer

Eşik – Ayhan Salar

Genç Pehlivanlar – Mete Gümürhan

Mavi Bisiklet – Ümit Köreken

Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var – Rıza Sönmez

Rauf – Barış Kaya ve Soner Caner

Rüya – Derviş Zaim

Rüzgarda Salınan Nilüfer – Seren Yüce

Siyah Karga – Tayfur Aydın

Tereddüt – Yeşim Ustaoğlu

Toz – Gözde Kural

53. Uluslararası Antalya Film Festivali, 16 Ekim tarihinde başlayacak ve 23 Ekim‘de yapılacak olan ödül töreni ile son bulacak.

Melike Kavcıoğlu
Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Yorum yaz