DramaSinema Odaları

Ana Yurdu (2015)

Fil'm Hafızası Puanı: 6,80 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Senem Tüzen’in yönetmenliğini yaptığı Ana Yurdu‘nun, başrollerini Esra Bezen ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Nesrin, eşinden şiddet görüp bu durumu atlatmaya çalışan ve olanların ardından şehir hayatını terk edip yazdığı kitaba devam etmek üzere yalnız kalmak için ailesinin memleketindeki boş eve gelen bir yazardır. Ama Nesrin, uzun süredir görmediği annesinin, onun yanına gelmesiyle de yalnız kalamayacaktır. Annelik kavramını en sade ve doğal hâliyle izleyiciye gösteren Ana Yurdu, kadına en büyük zararın yine kadınlardan geldiğini anlatmayı kendine görev edinir. Annesinin baskısından nefes almayı unutan Nesrin, zamanla kendisini bir çıkmaz içerisinde bulacaktır. Annesinin yardımıyla toplum değerlerinin birer tuğlaya dönüşüp Nesrin’in etrafına örülmeye başlamasıyla, Nesrin o duvarlardan kurtulamaz hâle gelecektir. Muhafazakar anne imajıyla erkek hegemonyasını sürekliliğini korumayı kendine görev edinen Halise, kızını kendi gözyaşlarıyla kandırarak Nesrin’in iplerini asla elinden bırakmamakta kararlıdır. Nesrin ise her ne kadar güçlü bir kadın olsa da annesi ile kendisi arasında bir tercih yapamadığı için bu duruma kurban gidecektir.

Tiflis Film Festivali, Varşova Film Festivali, Asya Pasifik Ödülleri gibi gittiği yerlerden de eli boş dönmeyen Ana Yurdu, Türk sinemasında pek de dile getirilemeyen bir konuyu anlatmayı seçerek önemli bir boşluğu da doldurmuş oluyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Senem Tüzen
Oyuncular: Esra Bezen, Nihal Koldaş
Özlem Yenilmez

Özlem Yenilmez

1994'ün Ağustos sıcaklarında, Ankara'da doğdu. Küçüklüğünden beri hep "Yaptığımın daha iyisini nasıl yapabilirim?" sorusuna cevaplar aradı. O sırada okudu, izledi ve önüne gelen yerde yazdı. Bunları yaparken bir baktı ki İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümüne düşmüş. Ama anladı ki gazetecilerle yolları ayrıydı. Arayışını sinemayla tamamladığını görünce de Fil'm Hafızası ile yollarını birleştirme kararı aldı.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Much Ado About Nothing (2012)

Sonraki yazı

Nerve (2016)