Haberler

Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali Bitti!

1960 yılında başlayıp 1998’den beri de düzenli olarak varlığını sürdüren, Fransa’nın Annecy kentinde düzenlenen Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali bu yıl 13 – 18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti. 

4aad7d11028e7716319bd001f0677064_w1600

Bu yıl Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde 83 ülkeden gelen 500’den fazla yapım  arasından seçilen 230 adet film gösterildi. Bunların yanı sıra 9 tiyatro gösterimi ve 4 açık hava gösterimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 115 bin kişinin katıldığı festivalde toplamda 26 ödül dağıtıldı.

Uluslararası Animasyon Film Birliği tarafından desteklenen dört festivalden biri olan Annecy, uzun metraj filmler, kısa filmler, televizyon ve reklam için üretilen filmler, öğrenci filmleri, internet için yapılan filmler olmak üzere beş ayrı kategorideki en iyi filmlerini seçti.

Başlıca ödüller ve sahipleri ise şöyle:

Büyük ödül olan Kristal Ödülü‘nü uzun metrajlı filmler kategorisinde Claude Barras‘ın yönettiği  My Life As a Courgette kazandı. Film aynı zamanda izleyicilerin beğenisine göre verilen Seyirci Ödülü‘nü de kazandı.

Kısa filmler kategorisinde ise Kristal Ödülü‘nün sahibi  Franck Dion‘un yönettiği Une tête disparaît oldu. Bu yıl ilk kez verilen Jean-Luc Xiberras Ödülü ise An Ordinary Blue Monday adlı kısa filmi ile yönetmen Naomi VAN Niekerk‘in oldu.

 

 

Melike Kavcıoğlu

Melike Kavcıoğlu

Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Tolga Karaçelik Jüri Koltuğuna Oturuyor

Sonraki yazı

Soundtrack / Sonbahar (2008)