Haberler

Bilgi Sinema Günleri: Hapax Legomena I – III

Bilgi Sinema, bir bağımsız sanatçı kolektifi tarafından Kadıköy/Yeldeğirmeni’nde yeni açılan Köşe adlı performans mekanında etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sinema perdesinde deneyimlenmesinin zaruri olduğunu düşündüğümüz filmlerin gösterileceği Bilgi Sinema Günleri kapsamında 11 Kasım, salı günü Hollis Frampton’ın Hapax Legomena serisinin ilk üç filmi gösterilecek.

Hapax Legomena I – III*

(nostalgia)
1971, s/b, 36 dakika
“Hassas bir temenniye dair dipsiz bir kuyu, taşıllaşmış akıl ve eş zamansızlık hissi.” – Hollis Frampton

Poetic Justice
1972, s/b, sessiz, 32 dakika
“Frampton’ın mükemmel detaylandırması ile birlikte bir kalburdan geçirme işlemi.” – Annette Michelson

Critical Mass
1971, s/b, 26 dakika
“İnsan ilişkilerine ve bu ilişilerin zorluğuna dair gördüğüm en titiz ve açık ifade.” – Stan Brakhage

* Hapax legomenon, (Yunanca: ἅπαξ λεγόμενον) (çoğul: hapax legomena) bir dokümanda ya da bir edebi eserde “yalnızca bir kez geçen (sözcük)” anlamına gelen Yunanca kökenli bir deyiştir. Bir defa anlamına gelen “hapax” ile, söylemek anlamına gelen “legein” fiilinin edilgen hali “legomenon”‘un birleşmesiyle oluşur. Çevirisi yapılan bir metinde çoğunlukla anlamının çözümlenebilirliği konusunda zorluk yaratabileceği gibi, daha önce çözümlenememiş bir dil ya da metinde anahtar işlevi görebilir.

Tarih: 11 Kasım, Salı / 20:00
Etkinlik Mekanı: Kadıköy, Köşe – Uzun Hafız Sokak 57/A

Gösterim için hazırlanan ve bilet ile birlikte sunulacak olan kitapçıkta, Hollis Frampton’ın 1968 yılında New York’ta verdiği dersin metni yer alacaktır.

Biletler 1 Kasım Cumartesi gününden itibaren Beyoğlu/Salt’ın üst katındaki Robinson Crusoe 389 adlı kitabevinden temin edilebilir. Biletleri alacağınız zarfın içinde bu gösterim için hazırladığımız kitapçık da mevcuttur. Etkinlik günü bilet satışı gerçekleşmeyecektir. [email protected] ‘a mail atarak online bilet alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Görsel tasarımlar Sarp Sözdinler’e aittir.

Ayrıntılı Bilgi: bilgisinema.com

1907879_868452409855880_533903342984643871_n

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Short Term 12 (2013)

Sonraki yazı

White Bird in a Blizzard (2014)