Haberler

Birinci Dünya Savaşı’nın Hatırlattıkları: Derin Yaralardan Kardeşliğe

Türkiye’deki Fransız ve Alman Kültür Merkezleri, Fransız-Alman Kültür Fonu çerçevesinde Birinci Dünya Savaşının 100. yılı nedeniyle « Birinci Dünya Savaşının Hatırlattıkları : Derin Yaralardan Kardeşliğe » başlıklı bir program hazırladılar. Bu etkinlik çerçevesinde Büyük Savaşın çeşitli yıllarda çekilmiş Alman ve Fransız filmleri gösterilecek ve Türk, Alman ve Fransız uzmanların katılacağı paneller düzenlenecek, ayrıca Avusturya’dan ve Türkiye’den de birer film gösterilecek.

Goethe-Insitut, Birinci Dünya Savaşı ile ilgili filmler kapsamında Alman film tarihinin çok önemli üç filmini izleme fırsatı sunuyor. G.W. Pabst’ın Batı Cephesi 1918 filmi, sinema tarihinin en önemli savaş karşıtı filmleri arasında yer alıyor ve aralarında Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Köprü ya da Er Ryan’ı Kurtarmak gibi filmlerin yer aldığı tüm bir janrın modelleri arasında sayılıyor. Yine G.W. Papbst’ın Kameradschaft/Dayanışma filmi bir maden kazası etrafında gelişiyor ve filmin trajedisi ne yazık ki büyük bir güncelliğe sahip. Filmde, Alman ve Fransız maden işçilerinin arasında gelişen dayanışma ve hayatta kalmak için verilen ortak mücadele sayesinde savaş progragandasının dayattığı milliyetçiliğin nasıl aşıldığı anlatılıyor. Gösterilecek bir diğer film de Rainer Simon’un Kadın ve Yabancı adlı filmi. Film, dönemin Batı Berlin’inde Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan tek Doğu Alman filmi olma özelliğini taşıyor. Rainer Simon, Konrad Wolf ve Frank Beyer ile birlikte Doğu Alman sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alıyor. Filmleri, o dönemin sansürüne takıldığı için ancak iki Almanya’nın birleşmesinin ardından daha geniş bir izleyici kitlesi ile buluşabildi. Rainer Simon, filminin Pera Müzesi’nde 19.11.2014, Saat 18.00’de gerçekleştirilecek gösterimine katılacak ve filmin ardından, saat 20.00’de kendisiyle bir söyleşi yapılacak.

Fransız-Alman Kültür Fonu, Elysée Antlaşmasının 40. yıldönümü nedeni ile 22 Ocak 2003 tarihinde oluşturulmuştur. Bu programın amacı Fransa’nın ve Almanya’nın ortak kültürel çalışmalarını güçlendirme iradesini ve özellikle de Avrupa entegrasyonu konusunda verdikleri taahhütleri görünür kılmaktır. Burada söz konusu olan her iki ülke arasındaki işbirliğini, sahne sanatları, sinema , spor ve edebiyat alanlarındaki projeler ile geliştirmektir.

İstanbul’daki program etkinlikleri, Pera Müzesi işbirliğiyle Pera Müzesi Auditorium’da ve Institut Français’de gerçekleştirilecektir.

Detaylar için; http://www.goethe.de/ins/tr/tr/ist/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=20442440
http://www.ifturquie.org/izmir-tr/1-duenya-savasinin-hatirlattiklari-dern-yaralardan-kardeslge-2/?lang=tr

10374846_10152838612669732_7955231120528009380_n

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Begin Again (2013)

Sonraki yazı

!f 2015 için son iki hafta!