Haberler

Christopher Nolan’ın ‘Dunkirk’ Filmine 13 Yaş Sınırlaması

Christopher Nolan’ın gösterime girmeye hazırlanan Tom Hardy’li İkinci Dünya Savaşı filmi Dunkirk‘e Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) tarafından, “yoğun savaş deneyimi ve biraz da küfür kullanımı içerdiği” gerekçisiyle, PG-13 yaş sınırı getirildi.

ABD’deki PG-13 sınırı bilindiği üzere 13 yaşın altındaki çocuklara filmi ancak ebeveynleri ile izlemesi şartı getiren bir uygulama. Henüz doğrulanmasa da bu haberle birlikte filmin İngiltere’de 12A, Türkiye’de ise 13+ yaş sınırlamasına takılması bekleniyor.

Dunkirk’in ABD’de PG-13 olarak derecelendirilmesi ise, filmin yine ABD’de yayınlandıkları dönemde R-Rated (18 yaş sınırı) ile derecelendirilen Hacksaw Ridge, Saving Private Ryan ve Thin Red Line gibi diğer önemli İkinci Dünya Savaşı filmlerinden daha az kanlı şiddet içermesi anlamına geliyor.

R sertifikası (R-Rated) olan filmler, ABD’de 17 yaşın altındaki herkese bir yetişkin tarafından refakat edilmesini gerektiriyor.

Tom Hardy, Cillian Murphy, Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Harry Styles‘ın başrollerini paylaştığı Dunkirk; Alman ordusu tarafından önü kesilen ve kuşatılan Fransa’nın plajlarından ve limanlarından 300.000’den fazla Müttefik birliğinin 1940’da tahliye edildiği ünlü Dunkirk operasyonunun hikayesini anlatıyor.

Temmuz ayında gösterime girecek olan filmin dağıtımcılığını ise Warner Bros yapıyor.

Nolan’ın önceki filmlerinden biri olan The Dark Knight, PG-13 damgasını alan yaş notunun sınırlarını zorlamakla eleştirilmişti.

İngiltere’deki Film Sınırlandırma Kuruluşu British Board of Film Classification (BBFC) ise Batman filmi gösterime girdiği gün 12 şikayet almış, ve onu 364 şikayet izlemişti. BBFC yaptığı açıklamada “Genel olarak, şikayetçiler Filmin’in çocuklara karanlık ve çok şiddetli olduğuna inanıyor” demişti.

Yönetmenin bundan önceki 18 yaş sınırlaması getirilen filmi 2002 yapımı Insomnia olmuştu.

Ahmet Ceylan
Haziran 1986’da dünyaya geldi. Kitaplar okudu. Filmler izledi. Kameramanlık yaptı. Video kurgu konusunu biraz kurcaladı. Gazetecilik yaptı. Kâh muhabirlik kâh röportaj yaptı. Biraz fotoğraf çekmişliği de var. Yıllarca haber editörlüğü yaptı. Sinema-TV hayaliydi, olmayınca Radyo-TV Yayımcılığı bitirdi. Yetmedi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu oldu. Eğitim mi medya mı dediğinizde odadan kaçıyor.

Yorum yaz