Özel DosyaSinema Yazıları

Filmekimi 2014 Film Önerileri

en duva satt

1. En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence, Yön: Roy Andersson, 2014)

Neden İzlenmeli? Roy Anderson’ın, uzun süredir merakla beklenen Yaşayanlar Üçlemesi’nin son filmi A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence filmi Altın Aslan’a layık görüldüğü Venedik’ten sonra şimdi de Filmekimi seyircisiyle buluşuyor. İsmini Brueghel’in Kardaki Avcılar tablosundan aldığını söylediği film içerdiği mizahi üslupla da izleyenlerin beğenisini topluyor.

2. Deux jours, une nuit ( Two days, One night, Yön: Jean-Pierre & Luc Dardenne, 2014)

Neden İzlenmeli? Marion Cotillard’ın başrolde oynadığı ve muazzam bir performans sergilediği film, işinden çıkarılan genç bir kadının mücadelesini anlatırken izleyenlere kapitalizmi sorgulatıyor.

3. Boyhood (Yön: Richard Linklater, 2014)

Neden İzlenmeli? Bu yılın en çok konuşulan yapımlarından olan ve Berlin’den Altın Ayı’yla dönen Boyhood hikâyesi kadar, başrol oyuncularının büyümelerine gerçek zamanlı olarak tanıklık edebilmeniz açısından da oldukça merak uyandırıcı bir film. Filmekiminin sinemaseverlerle buluşturacağı film ülkemizde vizyona girmeyecek.

4. Levitahan (Yön: Andrey Zvyaginstev, 2014)

Neden İzlenmeli? Üst üste çektiği başarılı yapımlarla kısa sürede sinemaseverlerin takibe aldığı yönetmenler arasına giren Zvyagintsev’in Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü alan son filmi Leviathan, yılın en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor.

5. Mommy (Yön: Xavier Dolan, 2014)

Neden İzlenmeli? 32. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Tom Çiftlikte filmi ile seyirci ödülünü alan, genç yaşından beklenmeyecek ustalıktaki filmleriyle dikkatleri üzerine toplayan Xavier Dolan’ın Cannes’da ayakta alkışlanan son filmi Mommy, Jüri Ödülüne layık görülmüş ve ödülü Godard’la paylaşmıştı.

6. Adieu Au Langage (Goodbye to Languange, Yön: Jean Luc Godard, 2014)

Neden İzlenmeli? Usta yönetmen Jean-Luc Godard Cannes’da Jüri Ödülü’ne layık görülen filmi ile her zaman olduğu gibi düşündürüyor. Seyircisine bu kez de dil üzerinden kapsamlı bir sorgulama yaşatıyor.

7. Force Majeure (Tourist, Yön: Ruben Östlund, 2014)

Neden İzlenmeli? Force Majeure, İsveçli bir ailenin kayak tatili sırasında yaşadıkları felaket sonrası dağılması üzerinden aile kurumuna gerçekçi bir bakış atıyor. Film, Cannes’da Belirli Bir Bakış Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı

8.Whiplash (Yön: Damien Chazelle, 2014)

Neden İzlenmeli? Sundance’den jüri ve seyirci ödülüyle dönen film, özellikle müzikseverlerin kaçırmaması gereken filmler arasında.

9. Timbuktu (Yön: Abderrahmane Sissakko, 2014)

Neden İzlenmeli? Moritanya’nın Oscar adayı olan ve izleyenlerin beğenisini kazanan film, keşif niteliğinde oldukça etkileyici bir yapım olarak karşımızda duruyor.

10. Fehér Isten (White God, Yön: Kornél Mundruczó, 2014)

Neden İzlenmeli? Macaristan’ın Oscar adayı olan, Cannes’da Belirli Bir Bakış ödülünü kazanan film ülkede yaygınlaşan ırkçı bakış açısını köpekler üzerinden çarpıcı bir dille eleştiriyor.

Yasemin Kartal

2 Comments

Yorum yaz