Fil'm Hafızası
Haberler

Gaziantep Film Günleri: Birlikte Yaşamak

Gaziantep Film Günleri: Birlikte Yaşamak

Başka Sinema ve Kültür İçin Alan işbirliğiyle gerçekleştirilen Gaziantep Film Günleri bu yıl ilk kez düzenleniyor.

Birlikte Yaşamak alt başlığını taşıyan film programı, bu tema çerçevesinde yakın dönem dünya sinemasından öne çıkan ödüllü filmleri Gaziantepli sinemaseverlerle buluşturacak.

Programdaki filmler günümüz dünyasında süregelen savaşların etkisiyle ortaya çıkan zorunlu göç, mülteci sorunu ve değişen sınırlar yanında başka temalarla da “birlikte yaşamak” kavramını ele alıyor. Aileleri ve daha geniş ölçekte toplumları bir arada tutan ya da koparan unsurlar bu filmlerin hikâyelerinde karşımıza çıkıyor. Savaş, aşk, dostluk, bellek, suçluluk duygusu, vb. temalar eşliğinde, tüm güçlüklere rağmen birlikte yaşamaya çalışan insanların ve hayvanların öyküleri sinemaseverleri bekliyor.

Programın açılışı 24 Mayıs‘ta Malgorzata Szumowska’nın yönettiği “Yüz” ile gerçekleşecek. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan “Yüz“, Türkiye’de İstanbul Film Festivali’nden sonra ilk kez Gaziantep Film Günleri çerçevesinde gösterilecek.

Yakın dönem Türkiye sinemasından bol ödüllü iki film de program çerçevesinde Gaziantep’te seyircilerle buluşacak. Ceylan Özgün Özçelik ilk uzun metrajlı filmi “Kaygı“nın 25 Mayıs‘taki gösterimine katılarak seyircilerin sorularını cevaplayacak. “Körfez“in yönetmeni Emre Yeksan da filminin 26 Mayıs‘taki gösteriminde izleyicilerle buluşacak.

Gaziantep Film Günleri çerçevesinde sinemaseverler;

Asghar Farhadi’nin Oscar ödüllü filmi “Satıcı“yı,

Ildikó Enyedi’nin yönettiği ve geçen yıl Berlin’den Altın Ayı ödülüyle dönen “Beden ve Ruh“u,

François Ozon imzalı “Frantz“ı,

Oscar’a aday gösterilen ilk Lübnan filmi “Hakaret“i,

Aki Kaurismäki’nin mülteci sorununa kendi özgü mizahıyla baktığı “Umudun Öteki Yüzü“nü,

Carla Simón’un bol ödüllü ilk filmi “’93 Yazı“nı da izleyebilecekler.

Programda ayrıca uluslararası prömiyeri bu yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen “Zürafa” isimli Hollanda yapımı çocuk filmi ve Avrupa Film Akademisi’nin kısa film seçkisi de yer alıyor.

24 – 27 Mayıs tarihleri arasında Primemall Prestige sinemalarında gerçekleşecek gösterimlerin tümü Türkçe ve Arapça altyazılı.

Programla ilgili detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde Başka Sinema‘nın internet sitesinde yer alacak.

 

 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir