Haberler

İstanbul Fatihi Fantasturka Ankara’da!

15417823483_eeb6e4cfa2_o

Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen FANTASTURKA ‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’ Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile 18 – 21 Aralık 2014 Ankara- Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde başlıyor!

Türk Sineması’nın 1914 yılında başladığı yolculuğu, 2014 yılında; yılın (son) festivali ile devam ediyor…

İstanbul Fatihi Fantasturka Ankara’da!

12 – 14 Aralık tarihleri arasında İstanbul – Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen festival ‘Ölüler Konuşmaz ki’ filminin gösterimi ile başladı. 1972 yapımı ‘Yılmayan Şeytan’ filminin gösteriminden önce sinema yazarı Ege Görgün film hakkında bilgi verirken ‘Film zaman zaman karmaşık ve kopuk sahneler içeriyor. Bir rüyayı seyredeceksiniz, Yılmaz Atadeniz’in bir rüyası’ ifadelerini kullandı. Festivalin Ankara ayağı ise 18 Aralık Perşembe günü ‘Fantastiğin Sineması’ özel gösterimi ile başlayıp 21 Aralık Pazar günü son bulacak. Film gösterimlerinin yanı sıra ‘Türk İşi Robot Yapım Atölyesi’, Beyazperde.com desteği ile ‘Kahramanlar Aramızda’ adı ile orijinal film afişleri ve lobi kartları sergisi gerçekleştirilecek. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki tüm festival etkinlikleri ücretsiz olacak.

16037467545_ec425a4c6b_o

‘Kahramanlar Aramızda’

Festivalde 12 filmlik seçkinin yanı sıra festival kapsamında gerçekleştirilecek söyleşilerde Fantastik Türk Sinemasının bilinmeyen yanlarını dönemin yaşayan son temsilcileri anlatacak. ‘Zagor Kara Bela’ filminin oyuncusu Levent Çakır’dan; İtalyan çizgi kahramanı Zagor’un, dünyada ilk kez filme alınma hikâyesini… Yönetmen Çetin İnanç’tan; Çeko filmini çekerken on-on beş tane kaktüsle mekânı nasıl Meksika’ya benzetmeye çalıştığını… Yapımcı Kunt Tulgar’dan; Süpermen İstanbul’da filminde, Barbie oyuncak bebeğin sevgilisi Kenn’i perdenin önünden fön makinesi ile uçurduğunu… Eleştirmen ve sinema yazarlarından; ilk Türk korku filmlerinden birisi olan 1953 yapımı “Drakula İstanbul’da” filminde mezarlık sahnesindeki ‘sis’ için ekibin sigara dumanı üfleyerek sisi oluşturduğunu… gözlerimiz yaşararak dinleyeceğiz. Türk sinemasının 100. yılında, fantastik filmleri çekmiş, dünyaya meydan okumuş kahramanlar şehrinize geliyor ve filmlerini savunuyor, anlatıyor, tartışıyorlar. Sizi de, yaşayan son temsilciler ile birlikte olmaya, onları dinlemeye davet ediyoruz. Ayrıca festival süresinde ‘Kahramanlar Aramızda’ sergisi ile festival katılımcıları dönemin film kahramanlarını yakından inceleme şansı bulacak.

Program detayları için:

15850033508_ef07c1bed0_o

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

19 Aralık'ta Sinemalarda

Sonraki yazı

Şahin Kaygun Filmleri, İstanbul Modern Sinema'da!