Haberler

İstanbul Modern’de Balkanmanya

İstanbul Modern Sinema, Balkan sinemasından en taze örnekleri bir araya getiren, son yılların festivallerinde sevilen, ödüller alan, ülkelerinde tartışılan hit filmlerden bir program sunuyor.

22_1935_6070392

Bu hikayeler Balkan coğrafyasının bugün içinden geçmekte olduğu sosyo-politik süreci yansıtırken, kendine ait bir sinema dili arayışını da ortaya koyuyor. Seçkinin filmleri arasında iyi bir yıl geçiren Romen sineması öne çıkıyor: Romen Yeni Dalgası’nın önemli yönetmenlerinden Cristi Puiu’nun bu yıl Altın Palmiye için yarışan ve zekice yazılıp kurgulanmış yoğun bir aile portresi olan Sieranevada var. Son yıllarda yükselen Yunan Yeni Dalgası’nın muzip temsilcilerinden Athina Rachel Tsangari ise Ege Denizi’nin ortasında, lüks bir yatta erkekliklerini yarıştıran altı erkeğin yarı müstehzi, yarı aptal hallerini gösteren yeni filmi Şövalye ile programda. Balkanmanya’nın öne çıkan bir diğer filmi Saraybosna’da Ölüm, Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan suikastın 100. yılında Hotel Europe üzerinden Yahudi Soykırımı’ndan, Bosna katliamına Bosna-Hersek’i yüzyıldır felç bırakan tarihinin özetini geçiyor.

sinema_program_1935_6265316

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

İzmir Kısa Film Festivali’nde Geri Sayım Başladı!

Sonraki yazı

Willy Wonka Tekrar Çekiliyor