DramaSinema Odaları

Le Rayon Vert (1986)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

100059400Gün batımında, güneş denizin içine doğru batarken çok nadir gözlemlenebilen bir ışık kırılması olayına rastlanır: Yeşil Işık. Güneş, denizin içinde yok olurken tam üzerinde yeşil bir ışık huzmesi gören kişinin kendi düşünceleri ve diğer insanların düşünceleri sihirli bir şekilde açığa çıkar. Jules Verne’in romanı Le Rayon Vert’ten (Yeşil Işık ) ismini alan film, Delphine’in (Marie Rivière) bu ışını hayatında arayışını işliyor. Paris’te sekreter olan Delphine işten izin alır ve bir kız arkadaşıyla Yunanistan’a gitmek üzere yaz tatili planı yapar. Fakat arkadaşı, erkek arkadaşıyla vakit geçirmek için Delphine’i bu planda yüz üstü bırakır. Yapacak bir şey, gidecek bir yer bulamayan genç kadın iyice melankolik bir halet-i ruhiye içinde bulur kendini. Yalnızlığıyla baş başa kalıp çeşitli yerlerde ve doğada sihirli rastlantılarla karşılaşır. Farklı mekânlar ve insanlarla hem mantıklı yanını hem de mistik yanını keşfeder. Arayışı ise ne aradığını bilmeksizin sürüp gider…

Eric Rohmer’in 1986 yılında yönettiği ve senaryosunu filmin başrol oyuncusu Marie Rivière ile beraber yazdığı filmde spontane oyunculuklar sergilenmiş. Venedik Film Festivali’nde aday olduğu dört dalda da ödül alan film, Eric Rohmer’e ilk Altın Aslan’ı (Golden Lion) kazandırmıştır. Ayrıca aynı festivalde Marie Rivière en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Filmin Künyesi

Yönetmen: eric rohmer
Oyuncular: marie rivière, rosette, vincent gauthier
Elif Bulut

Elif Bulut

17 Ocak 1991 tarihinde Bursa’da doğdu. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Çocukluğundan itibaren sinema filmleriyle ilgili olduğu için yazılar yazmaya başladı ve devam ediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 11 şehirde, 7 Kasım'da başlıyor

Sonraki yazı

GALAPERA'DA Filmlerle Sinematerapi Atölyesi