Fil'm Hafızası
DramaSinema Odaları

Meryem (2013)

Meryem (2013)

Meryem_Afis2008 yılında Mommo Kız Kardeşim adlı ilk uzun metraj filmiyle seyirci karşısına çıkan Atalay Taşdiken’in ikinci uzun metrajı Meryem, kasabada doğup büyümüş ve orada gördüğü baskılarla yaşayan evli bir kadının umut dolu bekleyiş hikâyesini anlatıyor. Yaşadığı kasabada güzelliği herkesin ilgisini çeken 18 yaşındaki Meryem (Zeynep Çamcı), İstanbul’da yaşayan Mustafa (Mehmet Usta) ile evlenir. Düğünden birkaç gün önce kasabaya gelen ve düğünden sonra Meryem’i de yanına aldırma sözü veren Mustafa, İstanbul’a geri döner. Bir kadının yaşadığı yer içerisinde hizmetçiden ibaret olarak görülmesi gibi bir toplumsal meseleye parmak basan film, aynı zamanda 50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ve ‘En İyi Müzik’ ödülüyle dönmüştür.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Atalay Taşdiken
Oyuncular: Zeynep Çamcı, İsmail Hacıoğlu, Zerrin Sümer, Mustafa Uzunyılmaz
Nurbanu Gürsoy
1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1 Yorum

  1. Yanlış yazmışsınız Fil’m hafizasinda boyle bir yanlisin yapilmasini cok anlamsiz ve uyduruk buluyorum.kocasinin adi mustafa’dir evet ama bu kisi ismail hacioglu degildir.mustafa karakterini mehmet usta oynamaktadir.ismail hacioglu ise askerden donen meryeme tutkun genctir.

Yorum yaz