Haberler

Mr. Holmes Davalık Oluyor!

mr-holmes

Dünyanın en ünlü ve gözü pek dedektifi Sherlock Holmes bu defa çözemeyeceği bir davayla karşı karşıya kalmış olabilir. Başrolünde Ian McKellen’ın yer aldığı, geçkin yaşlarında emekliliğini yaşayan bir Sherlock Holmes portresi sunan ve dedektifin kamuoyunca bilinenin dışında bir karakter çizdiği Mr. Holmes adlı filmi sitemizde daha önce tanıtmıştık. Hatırlamayanlar için film hakkında detaylı bilgiye erişebileceğiniz haberimiz burada.

Sherlock Holmes’ün yazarı Arthur Conan Doyle’ın mülklerinin ve kitap haklarının sahibi olan Arthur Conan Doyle Estate, söz konusu Mr. Holmes filmine dava açıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Conan Doyle’ın 50 adet kısa öyküsü ve romanı kamu malı sayılırken, 1923 ve 1927 yılları arasında yayınlanan 10 tanesi ise telif hakları ile korunmakta. Korunmakta olan bu hikayelerin içerikleri ise daha çok Sherlock Holmes’ü bir karakter olarak ele alan ve kurgusal emekliliği üzerine yoğunlaşan hikayeler. Hal böyleyken, Arthur Conan Doyle Estate, telif hakkı saklı tutulan bu hikayelerle büyük paralellikler gösteren filmin yönetmeni Bill Condon’ı, yapımcı şirket Miramax’i, ve filmin uyarlandığı A Slight Trick of the Mind adlı kitabın yazarı Mitch Cullin’i dava etmeye hazırlanıyor.

A-Slight-Trick-of-the-Mind-Book-Cover

Davacı taraf The Conan Doyle Estate’in iddiasına göre, kitabın yazarı Mitch Cullin telif hakkıyla korunan bu hikayelerdeki Holmes’ün “son yıllarında Londra yerine kırsal bölgede yaşaması”, “doğayı sevmeye başlayıp üzerine çalışmalar yürütmesi”, “daha ılımlı ve sevgisini ifade edebilen biri haline” gelmesi gibi öğeleri kullanmakla birlikte aynı zamanda The Adventures of the Blanched Soldier isimli öyküden bazı pasajları tamamen kopyaladı.

Dava nasıl sonuçlanır şimdilik bilinmez fakat aynı kurumun daha önce de telif hakları yüzünden başka davalar açmış olduğunu biliyoruz. Bakalım bu durum 17 Temmuz’da vizyona girmesi beklenen Mr. Holmes’ü etkileyecek mi?

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz