Haberler

Mr. Holmes Fragmanı Yayında

Yaşlı Sherlock Holmes rolünde Ian McKellen
Ian McKellen
Yaşlı Sherlock Holmes rolünde Ian McKellen

Şöhret bazen zordur, özellikle de dünyanın en ünlü dedektifiyseniz…

Bu yeni Sherlock Holmes uyarlaması Mr.Holmes‘ta dedektifimiz, yaşlılığından çok şöhretinden ve onunla birlikte gelen yanlış anlaşılmalardan huzursuz görünüyor. Yönetmenliğini Bill Condon’ın üstlendiği ve Sherlock Holmes’ü aktör Ian McKellen’ın canlandırdığı filmde ünlü dedektifin kamuoyundaki imajıyla pek de uyuşmadığını görüyoruz.
Bir kere onu o ünlü avcı şapkasıyla görmüyoruz. Peki ya pipo? “Sigarayı tercih ediyorum” oluyor Holmes’ün cevabı. Bu gibi belirgin özelliklerin Dr. Watson’ın süslemeleri olduğunu bildiriyor bize. Fakat geçkin yaşıyla birlikte artık çöken hafızasına ve tüm hayatının bir muhakemesini yapmaya başlamasına rağmen yine de oldukça karmaşık bir davayı çözmeye çalışıyor.

Film, Japonya’dan nükleer savaşın yarattığı yıkıntıya şahit olduktan sonra ülkesine dönen Sherlock Holmes’ün deniz kıyısında bir çiftliğe yerleşmesi, ev sahibinin genç oğluyla kurduğu arkadaşlık ve onu emekli olmaya zorlayan çözülmemiş bir dosyanın tekrar açılmasına sebep olan olaylar dizisini konu ediniyor.

Sherlock Holmes mitinin esnekliğinin altını çizen film ayrıca 1998 yapımı Gods and Monsters’tan sonra McKellen ve Condon’ı buluşturan ikinci film. Ian McKellen bu filmdeki performansıyla Oskar adaylığı kazanırken Bill Condon da “En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Oskarı kazanmıştı.

İrem Güller
1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Yorum yaz