Özel DosyaSinema Yazıları

Oldies But Goldies: 70’ler ABD Sineması

Annie Hall (1977, yön: Woody Allen)

annie-hall

Replikleri neredeyse her sinemaseverin sosyal medya iletisi olmuş eser Annie Hall, belki de Woody Allen’ın en zamansız filmidir. Allen’ın büyük aşkı Diane Keaton’la rol aldığı yapım, kadın-erkek ilişkilerinin dinamiklerini müthiş bir şekilde yansıtırken, kurgusu ile de ayrışmayı başarır. Allen’ın kendi hayatından ve elbette ilişkilerinden de izler taşıyan film beş dalda Oscar’a aday olmuş ve En İyi Erkek Oyuncu dışında tüm kategorilerde heykeli kucaklamıştır. Aday gösterildiği hiçbir sene Oscar törenine katılmayan Allen, Annie Hall için de bir istisna yapmamış ve törende hazır bulunmamıştır.

Filmle ilgili bir diğer anektod; Diane Keaton’ın canlandırdığı ve filme adını veren Annie Hall karakterinin 2008 yılında Empire Dergisi tarafından sinemanın en iyi giyinen sekizinci karakteri seçilmesidir. Filmdeki kıyafetlerin çoğunun Keaton’ın kendisine ait olduğu bilinmektedir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala güncelliğini koruyan film, diyaloglarının şaheserliğiyle anılır. Annie Hall için romantik komedi türünün öncüsü demek de çok yanlış olmayacaktır. Romantik komedilerin en hınzırı, en zekisi ve elbette en hazır cevaplısı Annie Hall’u izlemediyseniz hala geç kalmış sayılmazsınız.

Grease (1978, yön: Randal Kleiser)

grease-lightning-allan-carr

Grease, müzikalinin başarısı üzerine beyazperdeye uyarlanmış ve büyük yankılar uyandırmış bir klasiktir. 1950’li yıllarda geçen film John Travolta ve Olivia Newton John’u Hollywood’un en önemli yıldızları arasına sokmuştur. Serseri Danny ile cici kız Sandy’nin aşkını anlatan filmde yan karakterleri, kostümleri, dansları ayrı ayrı fenomen olmayı başarmıştır. Filmde (ve müzikalde) yer alan şarkılar zamanı aşıp bugünlere gelmiş, dinleyicisini her çağda yakalayabilmiştir. Hopelessly Devoted To You, Grease ve Summer Nights bu şarkılardan ilk akla gelenlerdir.

Ayrıca film sokaktaki pek çok gencin giyim kuşamını da etkilemeyi başarmıştır. Saçlarını Danny gibi yapan erkekler ve Sandy gibi giyinen kadınlar hızla çoğalmıştır. İkili bugün bile kostüm partilerinde ilk akla gelen karakterlerden. Halen Broadway’de temsillerine devam eden müzikal, tıpkı Romeo Juliet ve West Side Story gibi başyapıtlar arasında yerini almıştır.

 

Hande Sönmez

Yorum yaz