Haberler

Pedro Almodóvar’ın Yapımcısı Olduğu ‘’The Silence of Others’’dan İlk Uluslararası Fragman Yayınlandı

İspanya’da 40 yıl süren General Franco döneminin mağdurlarını anlatan ve tam 6 yılda çekilen belgesel bu yıl birçok uluslararası festivalde ödüllerin sahibi oldu.

‘’The Silence of Others’’ İspanya İç Savaşı ile başlayan ve 40 yıl boyunca süren General Franco döneminin mağdurlarının bugünlere uzanan adalet arayışını anlatıyor. Pedro Almodóvar, Agustin Almodóvar ve Esther Garcia’nın yapımcılığını üstlendiği belgeselin senaristleri ve yönetmenleri Almudena Carracedo ve Robert Bahar. ‘’The Silence of Others’’ 91. Akademi Ödülleri’nde ‘’En İyi Belgesel’’ dalında son 15’e kalan filmler arasında. Belgeselin orijinal ismi ”El silencio de otros”.

Yayınlanan ilk fragmanda yaklaşık 80 yıl önce annesini kaybeden Maria Martin’i görüyoruz. İspanya İç Savaşı döneminde 6 yaşında olan Maria Martin’in annesi bir gün köyündeki Franco taraftarları tarafından alıkonur. Martin’in annesinin cesedi ertesi gün yol kenarında, bir toplu mezarda bulunur. Martin’in dramatik hikayesi yanında birçok hikayenin de güz yüzüne çıkarıldığı ‘’The Silence of Others’’; mağdurların bugünlere uzanan adalet arayışlarını ve bir ülkenin hala devam eden demokrasi tartışmasını da izleyiciye sunuyor. Zira Franco’nun ölümünden 2 yıl sonra, 1977 yılında İspanya’daki sol hareketlerin talebiyle ‘’Af Yasası’’ çıkarılmıştı. Bu yasa cezaevlerindeki politik mahkumlara özgürlük sağlarken, aynı zamanda iç savaş ve sonrasında Franco taraftarlarının eylemlerine de dokunulmazlık sağlamıştı.

Belgesel geçtiğimiz yılın Kasım ayında İspanya’da gösterime girmiş ve yarattığı tartışma ortamı ile ülke gündemine oturmuştu.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

1 Yorum

Yorum yaz