Haberler

Pennies: İsrail, Filistin ve Bedel Ödeyen İki Dilenci Çocuk

İsrailli Arap yönetmen Badran Badran’ın ilk belgesel filmi olan “Pennies” gerçek bir hikayeyi konu alıyor.

penniesJFF15

İsrail’de çalışma izni alamadığı için ailesini zor geçindiren Omar’ın, 8 ve 14 yaşlarındaki oğulları Hammam ve Yichia, ailelerine yardımcı olmak için yollarda dilenirler.

Bu iki Filistinli çocuğun dilenerek geçen bir gününü anlatan film, barışamayan iki devleti, arada kalan insanları, en çok da bu bedeli ödemek zorunda bırakılan çocukları beyaz perdeye taşıyan ve adeta bir yaraya parmak basan film.

606x340_310946 (1)

“Bu filmi yapmak benim için sosyal bir sorumluluktu.” diyen Badran Badran “Film siyasi bir tartışma içine girmiyor. Bir babanın güvenlik çitine takılıp İsrail’de çalışmasına izin verilmemesi ve bir ailenin yoksulluğa sürüklenmesini ele alıyor. Burada sorulması gereken, çocukların bu duruma düşmesinden kim sorumlu? Onlar kurban ve okula gitmek yerine sokakta dileniyorlar. Kim veya ne bu durumu değiştirebilir?” diyor.

Yönetmen filmi çekerken karşılaştıkları zorlukları da şu sözlerle anlatıyor:
“Bu filmi çekmenin ilk zorluğu, sokakta dilenen çocuklarının patronları olan adamlardı. Elinde kamerayla görülen herkes dayak yedi. Onları filme ikna etmem 2 yıldan fazla zaman aldı. Arabadaki insanları da çekmek kolay değildi çünkü bunu herkes istemiyor. Ayrıca, çocukların kameraya alışıp doğal oynamalarını sağlamak da zaman aldı ama en sonunda kamera, onların hayatının bir parçası haline geldi.”

Kendinden büyük hayatlar yaşamak zorunda bırakılan çocukların hikayesi Pennies’in ülkemizde gösterime girip girmeyeceği henüz belli değil.

Kaynak: Euronews

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sinematografi : In The Mood For Love

Sonraki yazı

Altın Koza Jüri Başkanını Açıkladı