Elizabeth Wurtzel’in otobiyografik romanından uyarlanan Prozac Nation‘ın başrollerini Christina Ricci, Jonathan Rhys Meyers, Jessica Jange, Michelle Williams ve Jason Biggs paylaşırken, yönetmenliğini Insomnia (1997) filmi ile tanıdığımız Norveçli yönetmen Erik Skjoldbjaerg üstleniyor. Elizabeth (Christina Ricci), annesi ile babası boşanmış, küçüklüğünden itibaren depresyonu bir yaşam tarzı hâline getirmiş bir genç kızdır. Elizabeth’in Harvard Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünü kazanması ile başlayan Prozac Nation, film boyunca Elizabeth’in geçirdiği bunalımlar üzerinden Amerika insanının, her şeye sahip olmasına rağmen sosyal hayatı ve ailesinden kaynaklanan nedenlerle hiçbir şeyden tatmin olamaması üzerine bir çeşit eleştiri getirir. Elizabeth’in, müzik yazarlığında başarılı olmaya çok yakınken aynı zamanda yazarlığın çok uzaklarında olması, bu konuya getirilen eleştirinin bir diğer yüzüdür.

Prozac Nation‘ın, Lou Reed’i filme konuk etmesinin yanında Bruce Springsteen, The Pretenders, The Replacements, The Long Ryders, Adolescents gibi kulaklarınızın pasını silecek bir soundtrack listesine sahip olması, filmi izlemeniz için başlı başına bir nedendir diyebiliriz.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Erik Skjoldbjaerg
Oyuncular: Christina Ricci, Jonathan Rhys Meyers, Jessica Lange, Michelle Williams, Jason Biggs
Özlem Yenilmez
1994'ün Ağustos sıcaklarında, Ankara'da doğdu. Küçüklüğünden beri hep "Yaptığımın daha iyisini nasıl yapabilirim?" sorusuna cevaplar aradı. O sırada okudu, izledi ve önüne gelen yerde yazdı. Bunları yaparken bir baktı ki İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik bölümüne düşmüş. Ama anladı ki gazetecilerle yolları ayrıydı. Arayışını sinemayla tamamladığını görünce de Fil'm Hafızası ile yollarını birleştirme kararı aldı.

Yorum yaz