Haberler

Queen of the Desert’ın İlk Fragmanı Görücüye Çıktı

queenofthedesert-poster-700x1003

Geçtiğimiz haftalarda, Nicole Kidman’ın başrolünde yer aldığı Werner Herzog filmi Queen of the Desert’tan yayınlanan ilk görüntüleri sitemizde paylaşmıştık. Şimdi de filmden ilk fragman yayınlandı.

Queen of the Desert tarihçi, yazar ve İngiliz Gizli Servisi’nin bir üyesi olan Gertrude Bell’in (1868-1926) hikayesini anlatıyor. Bell, 1920’lerde Orta Doğu’da yeni siyasi düzenin kurulmasında önemli bir rol oynamıştı. İngiltere’de kendisine uygun bir eş bulunamayan eğitimli genç bir kadın olan Gertrude Bell, Tahran’ı seyahate çıkar. Kumar tiryakisi bir diplomat olan Henry Cadogan’la yaşadığı trajik bir ilişkiden sonra, özel hayatını bir kenara koyan Bell, bölgeyi bir kaşif gibi gezmeye başlar. Osmanlı Devleti’nin çöküş döneminden geçtiği sırada, yeni diller öğrenen, edebi çeviriler yapan Bell, Kahire, Basra ve Bağdat’ta Müslüman liderlerde tanışır ve cesareti ve saygılı kişiliğiyle onların güvenlerini kazanır. Doğu ve İngiliz İmparatorluğu arasında bir arabulucu görevi edinen Bell, 1. Dünya Savaşı sonrasında yeni sınırların tanımlanmasında büyük rol oynarken, aşk tekrar hayatına girecektir.

Herzog filmde karakterlerin kişiliklerinin mimarisini gösterebilmek amacıyla geniş çöl manzaralarından yararlanmış. Bakalım “Arabistanlı Lawrence’ın Kadın Versiyonu” olarak tanımlanan Bell’in hikayesi seyirciyi etkileyecek mi.

İrem Güller

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

SALT'ta Uzun Perşembe

Sonraki yazı

Köyden İndim Şehire, Çizgi Film Oluyor