1springsummerfallwinter6springsummerfallwinter8springsummerfallwinter3springsummerfallwinter7springsummerfallwinter10springsummerfallwinter4springsummerfallwinter2springsummerfallwinter9Hayatımızı 4 parçaya bölsek, bu parçalar neler olurdu? Tabi ki mevsimler… Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring(2003) izlendiğinde kafalarda şu soruyu bırakıyor: Hangi mevsimimdeyim?

Kore dağları arasında bir gölün ortasında tek başına bir Budist tapınağı… Bu tapınakta yaşayan 2 insan… Film özünde yaşlı keşişin genç olana Budizm öğretisini ve hayatın anlamını aktarmaya çalışmasıdır. Ancak çırak keşişin hayatının evrelerini sırayla İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar olacak şekilde bölümlere ayıran Kim Ki-duk, izleyicisine sinematografi açısından bir şölen yaşatırken manevi değerleri sorgulayacağınız bir hikaye vererek derin etkiler bırakıyor.

Filmin teması olan döngüsel yenilenme, mevsimler, doğum, ölüm ve yeniden doğuş aşamalarıyla başarılı bir biçimde aktarılıyor.

Üzerine düşünmek ve tartışmak isteyebileceğiniz bir film arıyorsanız, buldunuz!

İyi seyirler…

Tabi ki daha fazlası Dünya Kaç Bucak? ‘ta!

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

4 Eylül'de Sinemalarda!

Sonraki yazı

Chinese Puzzle (2014)