BelgeselSinema Odaları

The Look of Silence (2014)

Ülkemizde Sessizliğin Bakışı ismiyle ilk kez 14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen film, Joshua Oppenheimer’ın The Act of Killing’in (2012) devamı olarak çektiği belgeseldir. Oppenheimer, The Act of Killing’de katiller üzerinden, onlarla sohbetler eşliğinde anlattığı 1965-1966 Endonezya katliamını, The Look of Silence’ta bu kez katliamın mağduru olan bir aile üzerinden anlatıyor. Erkek kardeşi 1965 yılında gerçekleşen askerî darbenin ardından birçok komünistle birlikte öldürülen Adi Rukun’u merkeze alan belgesel, Rukun’un arşiv görüntülerini izlemesini ve katillerle yüzleşmesini takip ederken, beraberinde de ailesiyle olan yaşantısını aktarıyor. Oppenheimer önceki belgeselinde, katillerin bir milyon insanı öldürmelerini soğukkanlılıkla ve eğlenerek anlatmalarıyla hissettirdiği çarpıcılığı, bu belgeselde ailenin suskunluğu ve çaresizliğiyle hissettiriyor.

İlk gösterimini 71. Venedik Film Festivali’nde yapan The Look of Silence, festivalde Altın Aslan için yarışmış, FIPRESCI Ödülü ve Jüri Büyük Ödülü’nü kucaklamıştır. Katıldığı başka pek çok festivalden de ödüllerle dönen ve Indiewire’ın “The Act of Killing bir çığlıktı, The Look of Silence ise matemin yürek parçalayıcı şarkısı” sözleriyle övdüğü film, 2014 CPH:DOX’ta da büyük ödülün (CPH:DOX Award) sahibi olmuştur.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Joshua Oppenheimer
Seçil Karagülle
11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Yorum yaz