Haberler

Venedik’in İlk Ödülleri Jean-Paul Belmondo ve Jerzy Skolimowski’ye

Dünya çapında düzenlenen en önemli film festivallerinden olan 73. Venedik Uluslararası Film Festivali devam ederken, Yaşam Boyu Başarı için Altın Aslan Ödülü Fransız aktör Jean-Paul Belmondo’ya ve Polonyalı yönetmen Jerzy Skolimowski’ye verildi.

Venice-film-festival-1

Paolo Baratta‘nın başında olduğu Venedik Bienali Yönetmenler Kurulu tarafından verilen bu karar Venedik Film Festivali Yönetmeni Alberto Barbera tarafından önerildi.

Yönetmenler Kurulu bu yıldan itibaren iki Kariyer Başarısı için Altın Aslan Ödülü vermeyi kararlaştırdı. Ödülün ilki bir yönetmene ya da dünya çapında bir film yapımcısına diğeri ise dünya çapında işler yapmış bir aktör ve aktriste verilecek.

Fransa’nın ve uluslararası sinemanın bir ikonu olan Jean-Paul Belmondo, Nouvelle Vague‘un modernizm damgasını en iyi yorumlayan aktörlerden biridir. Festival Yönetmeni Alberto Barbera, Jean-Paul Belmonda için “Onun büyüleyici yüzü, dayanılmaz cazibesi ve olağanüstü çok yönlülüğüne teşekkürler. Dramalarda, macera filmlerinde, hatta komedilerde rol aldı; kendini adamış yönetmenler ve hayalperest sinemayla kendisini uluslararası alanda saygı duyulan bir star yaptı.” yorumlarında bulundu.

Alberto Barbera diğer Altın Aslan’ın sahibi Jerzy Skolimowski  hakkında “1960’ların Nouvelles Vagues’u boyunca modern sinemanın doğuşunun en iyi temsilci üslerinden biridir. O ve Roman Polanski, Polonya sinemasının yenilenmesine en çok katkıda bulunan film yapımcılarıdır.” dedi. Roman Polonski ise “Skolimowski jenerasyonunun çok üstünde biridir.” açıklamasını yaptı.

Melike Kavcıoğlu

Melike Kavcıoğlu

Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

İstanbul’un Tek Fotoğraf Festivali Ekim’de Başlıyor!

Sonraki yazı

Montreal'de "Rüzgarda Salınan Nilüfer"e Ödül