Haberler

Montreal’de “Rüzgarda Salınan Nilüfer”e Ödül

Yönetmenliği Seren Yüce tarafından yapılan Rüzgarda Salınan Nilüfer filmi, 40. Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”ne layık görüldü.

image_1471435042_82860492

5 Eylül’de sona eren ve sinema dünyasının en önemli festivallerinden olan Montreal Dünya Filmleri Festivali jürisinin açıkladığı sonuçlara göre, “En İyi Film Ödülü” yönetmenliğini Rajko Grlic‘in yaptığı, Hırvatistan, Çekya, Makedonya ve Slovenya ortak yapımı The Constitution filmine verildi. 11 film ile festivalde yer alan Türkiye ise, bu yarışma dalına Rüzgarda Salınan Nilüfer ile katılmıştı. Başrollerinde Tolga Tekin, Songül Öden ve Sezin Bozacı’nın bulunduğu ve yönetmenliği Seren Yüce tarafından yapılan film “En İyi Senaryo Ödülü” ile festivalden ayrıldı.

Dünya prömiyeri festivalde yapılan Toz ile Yemekteydik ve Karar Verdim filmleri de programda yer aldı.

Bu yıl Türkiye’nin konuk ülke olması sebebiyle düzenlenen Turkish Film Focus bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba ve Koza, Ufuk Bayraktar‘ın Kümes, Emre Konuk‘un Çırak ve Bedir Afşin‘in Son Kuşlar filmlerinin gösterimi yapıldı.

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad‘ın klasiklerinden Vesikalı Yarim ve Gelin filmleri de sinemaseverlerle buluştu.

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Venedik'in İlk Ödülleri Jean-Paul Belmondo ve Jerzy Skolimowski'ye

Sonraki yazı

Gerard Depardieu Antalya Film Festivali'nin Konuğu Olacak