Haberler

2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri 3-6 Aralık’ta

sessiz sinema günleri

Sinema tarihinin başlangıcı olan sessiz filmler, Türkiye’de 2. Kez “İstanbul Sessiz Sinema Günleri” ile seyirciyle buluşuyor.

İstanbul Modern Sinema’da Kino İstanbul tarafından gerçekleştirilen etkinlik, 3-6 Aralık tarihinde sinemanın öncü örneklerini canlı müzik ile birleştirecek. İtalya’daki dünyaca ünlü sinematek Cineteca di Bologna ile Hollanda’nın saygın sinema müzesi Eye Filmmuseum’un kurumsal ortağı olduğu festivalin bu yılki teması “Modern Kadının Doğuşu”. Bu yılki programda daha önce yayınlanmamış Osmanlı dönemi görüntülerinden Diva filmlerine, Chaplin ve Keaton klasiklerinden Alman dışavurumculuğuna, Süfrajetler’den ‘renkli sessizlere’ kadar birçok bölüm yer alıyor. Ayrıca bu yıl festival, Fransız film devi Gaumont’un 120. yıldönümünü; Buster Keaton’un doğumunun 120. yılını özel gösterimlerle gündeme taşıyor.

Festival ile ilgili daha fazla ayrıntı için: www.sessizsinemagunleri.com

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

SineBu Bir İlke İmza Atıyor!

Sonraki yazı

Rolling Stones Sergisi 4 Yılda 11 Şehri Dolaşacak!