Haberler

8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Konuk Ülke; Filistin

8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Konuk Ülke; Filistin

Bu yıl 9-15 Kasım tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali, “Konuk Ülke” bölümünde Filistin’i ağırlayacak. Yeni kuşak sinemacıların filmlerine yer verilecek bölümde Filistin sorununun sinemaya yansımaları ve Filistin sinemasının dünyadaki seyrini içeren çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl “Konuk Ülke” başlıklı yeni bir bölümle dünyanın çeşitli coğrafyalarından ülke sinemalarını ağırlamaya başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl Filistin Sineması’nı konuk edecek. Filistin sinemasının yeni dönem filmlerinin gösterileceği bölümde ülkenin önemli bazı sinemacıları da Malatya’da sinemaseverlerle bir araya gelecek. Program kapsamında Filistin sorununun sinemadaki yansımaları ve Filistin sinemasının serüveni, alanında uzaman isimler tarafından ele alınacak. Program kapsamında ayrıca söyleşi ve çeşitli buluşmaları kapsayan etkinlikler gerçekleştirilecek.

 Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu yıl gerçekleştirilecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali hazırlıklarının yoğun biçimde devam ettiğini söyledi. Bu yılın Ocak ayında yapılan değerlendirmeler sonucunda festivalde bu yıl Filistin Sineması’nı ağırlamaya karar verdiklerini belirten Başkan Ahmet ÇakırGüney Kore’nin ardından, köklü bağlarımızın bulunduğu bir başka dost ülkeyi daha Malatya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Filistin sinemasının ülkenin bağımsızlık ve direniş mücadelesinde önemli bir misyon üstlendiğine dikkat çeken Başkan Çakır, önceki yıllarda festival kapsamında gösterilen Filistin yapımlarının Malatyalı sinemaseverlerden büyük ilgi gördüğünü hatırlatarak bu yıl da aynı ilgi ve coşkunun gösterileceğinden kuşku duymadığını ifade etti.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz