DramaSinema Odaları

Beautiful City (Shah-re ziba – 2004)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

BeautifulCity_afis

On altı yaşındayken sevdiği kızı öldüren Akbar (Hossein Farzi-Zadeh), iki yıl ıslahevinde tutulduktan sonra, on sekizini doldurmasıyla idam cezasını bekleyeceği cezaevine gönderilir. Akbar’ın arkadaşı A’la (Babak Ansari) hırsızlık cezasının bitmesiyle hapisten çıkar ve Akbar’ın davacısı Abolqasem Rahmati’yi (Faramarz Gharibian) idam kararından vazgeçmesi için ikna etmek üzere seferber olur. Bu süreçte tanıştığı Akbar’ın ablası Firoozeh (Taraneh Alidoosti) ile yol arkadaşlığı eden A’la, bir süre sonra genç kadınla yakınlaşmaya başlar.

Asghar Farhadi’nin yönetmenliğini yaptığı ikinci filmi olan Beautiful City; aşkı sorgulayan ve sorgulatan diyaloglarının yanı sıra, İran’ın kendine özgü “İslam Hukukunda Kadın” yorumlamasının zemin oluşturduğu cinsiyet eşitsizliği vurgulamaları ile de öne çıkıyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Taraneh Alidoosti, Babak Ansari, Faramarz Gharibian, Hossein Farzi-Zadeh, Ahoo Kheradmand
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Palm Springs Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi

Sonraki yazı

1 Temmuz’da Vizyonda!