Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

Ahmet Güntan – Şair / Yazar (Plenty, Fred Schepisi, 1985)

plenty

 Günümüzde herhangi bir şey nasıl keşif değeri taşır, onu bilemiyorum, her şeyin herkese açık olduğu bir dönemdeyiz. Bütün filmler bir palet üzerinde erişilebilir durumda. Ama bugüne kadar da bana Plenty’i gördün mü? diyen birine rastlamadım. O yüzden keşfe en yakın film benim için Plenty olmuştur.

1986 yılında, Cidde’de, her gün işten çıkar, kaçak VHS  kiralayan Filipinli birinin evine uğrardım, Suudi Arabistan’da sinema yasaktı, oradan iki üç film kiralar, hemen o gece hepsini seyrederdim. Plenty filmini Meryl Streep’in adını gördüğüm için almıştım. Fred Schepisi’yi, David Hare’i, Charles Dance’ı, Tracey Ullman’ı, John Gielgud’u, hiçbirini tanımazdım. Filmde Sting ile Ian McKellen’ın da rol aldığını bu yazıyı yazmak için IMDb’ye bakınca keşfettim.

Hayatımda hayalkırıklığını, hayalkırıklığının asla tamir edilemeyeceğini beni bu kadar çarpacak bir biçimde anlatan başka bir film seyretmedim. Niye, bunu hâlâ bilmiyorum. Az delilik değil, neredeyse yüz yirmi defa seyrettim bu filmi, şaka değil yüz yirmiden fazladır belki. Hayattan çok şeyler bekleyerek başlayan ama sonra sıradanlığın duvarına çarpan bir kadının dramı. Tracey Ullman’ın filmin bir yerinde dediği gibi psikiyatrik bir kabare. Meryl Streep’in bence en iyi oynadığı filmlerden biri. Hele aşağıda seyredebileceğiniz bölümü belki yüz yirmiden daha fazla seyretmişimdir, ezbere bilirdim, eve girer girmez bu bölümü seyreder sonra kalkıp geceye başlardım.

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz