Bi'DünyaHaberler

Gölgedeki Kıvrımlar Sergisi M-Art Gallery’de!

Esra Özkan ve Gencer Uçar’ın düzenlediği Gölgedeki Kıvrımlar Sergisi, 27 Ocak’ta Bebek M-Art Gallery’de ziyarete açıldı. Sergi, 19 Mart’a kadar görülebilir.

davetiye

Gölgedeki Kıvrımlar Sergisi, beş çağdaş genç sanatçıyı bir araya getiriyor ve bu beş sanatçı ‘’kadın’’ ve ‘’var olma’’ terimlerinden yola çıkarak kadına ve kadın bedenine farklı bakış açılarını yansıtıyor. Sergilenen eserlerde bu kavramlar etrafında kadının sosyal hayatta maruz kaldığı durumları, şiddeti, gözetlenmeyi, bedenin meta olarak kullanılması gibi konuların işlendiğini görmek mümkün.

Gölgedeki Kıvrımlar sergisiyle bir araya gelen beş çağdaş genç sanatçıdan biri olan Ahmet Yörük, toplumsal duyarlılık kapsamında kadına yönelik şiddeti temel aldığı çalışmasında fil kalıpları üzerine gazete kâğıtlarını birleştirerek farklı bir teknikle izleyiciye sunuyor. Bike Doğa Başaran ise, kadının bir meta olarak kullanılmasından yola çıkarak ‘’old is the new black’’ serisi ile izleyici karşısına çıkıyor. Cansın Öztürk, değişik zamanlarda ve durumlarda bir kadının portresindeki değişim ve dönüşümleri yalın bir plastik dille yorumluyor. Senem Yaman ise psikanaliz sonucu ortaya çıkmış ve spiritüel yaşamın renklerini içinde barındıran; şuur, zaman, iletişim gibi kavramları kadın bedeni üzerinden yorumluyor. Merve Dündar, insanın toplumla ilişkisini, bireysel ben ile sosyal ben arasındaki sınırları, etkileşimleri, benlik ve kimlik kavramlarını sorgulayarak bu kavramlar etrafında bakış, öteki üzerinden varoluş, bakmak, bakılmak/görülmek (arzusu), gözetlenmek, gözetlemek konularına odaklanıyor ve mahremde kalmak ile diğerinin bakışı üzerinden var olmak arasında gidip gelen halleri, pileksi içinde bir duvar enstelasyonu şeklinde sunuyor.

Sergi hakkında detaylı bilgi için:

http://www.m-artbebek.gallery/

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

M (1931)

Sonraki yazı

Kısa Film Yarışması: “Burada Herkese Yer Var”