Haberler

I Don’t Belong Anywhere Belgeselinden Yeni Fragman Geldi

Cinciyetçilik ve eril düşüncenin istilası konusunda sinema alanında savaş veren en güçlü isimlerden biri olan Chantal Akerman hakkında oluşturulan belgesel I Don’t Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman’dan ilk fragman yayınlandı. 

idontbelonganywhere-1600x900-c-default

Chantal Akerman, 40’tan fazla filmiyle sürekli bir direniş halindeydi. 2015 yılının Ekim ayında bizlere veda eden Akerman’ı hala sinemada ve tartışmalarımızda görebiliyoruz. Akerman yaşamında birçok geçiş yaşamış ve bu geçişleri şehirler ile beraber desteklemiş bir sinemacı. Bu seneki !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izleme şansı bulduğumuz No Home Movie, yaptığı bu geçişlerden birini gözler önüne sermekte: Kadınlar. Akerman aramızdan ayrılmış olsa dahi, unutmamamız gereken bir isim. Bunu da kanıtlamak için Marianne Lambert bir yolculuğa çıkmış, No Home Movie sırasında beraber olduğu yönetmeni kayıt altına almaya başlamış ve bir yere konumlandırmadan bir belgesel ortaya çıkarmış:  I Don’t Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Eskişehir Uluslararası Kısa Film Festivali 28 Nisan'da

Sonraki yazı

Michael Mann'den Heat'in Öncesini Anlatan Roman Gelecek