Haberler

Kumun Tadı Filminin Fragmanı Yayınlandı

Melisa Önel’in, 64. Berlin Film Festivali’nde dünya galası gerçekleştirilen ilk uzun metrajlı filmi Kumun Tadı filminin fragmanı yayınlandı.

Başka Sinema salonlarında vizyona girecek olan filmin, 21 Kasım Cuma günü, Beyoğlu Sineması’nda 19.15 seansı, film ekibinin katılımıyla gerçekleşecek. Filmin ardından da film ekibiyle bir söyleşi yapılacak.
Kumun Tadı, İstanbul dışında Bursa, İzmir ve Ankara’da da Başka Sinema kapsamında izleyicisi ile buluşacak.

Sık sık yaşanan trajedilerle gündeme gelen insan kaçakçılığının ekseninde dönen film, Karadeniz’de bir sahil kasabasında insan kaçakçılığı yapan Hamit’in, botanik bilimcisi olan yabancı bir kadınla ilişkisi ve kasabada birkaç gün mahsur kalan kaçak göçmenlerle hayatlarının kesişmesini anlatıyor.

Hayatlarını kaybeden kaçak göçmenlerin çoğu kez haber bültenlerine yansıyan dramı hala hafızalardayken gösterime çıkan Kumun Tadı bu vahim meseleye soğukkanlı ama duyarlı bir bakış açısıyla yaklaşıyor.
Çekimlerinin İstanbul yakınlarında Karacaköy ve Ormanlı bölgesinde gerçekleştirildiği filmin başrollerini paylaşan Mira Furlan, Timuçin Esen ve Ahmet Rıfat Şungar’a Mustafa Uzunyılmaz, Sanem Öge, Edanur Tekin, Hakan Karsak ve Selen Uçer eşlik ediyor. Kumun Tadı’nın senaristliğini Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel, görüntü yönetmenliğini Julian Atanassov ve Meryem Yavuz yaparken, filmin ses tasarımını Umut Şenyol üstleniyor. Ezgi Baltaş’ın cast direktörlüğünü, Özcan Vardar’ın ise kurgusunu yaptığı filmin özgün müzikleri de Erdem Helvacıoğlu’na ait.

Şubat ayında 64. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde dünya galası gerçekleşen Kumun Tadı ayrıca 33. İstanbul Film Festivali’nde ve 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerinde yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan filmin post-prodüksiyonu, Selanik Film Festivali Agora Works in Progress’de aldığı ödül ile Atina’da Graal Post-Prodüksiyon stüdyosunda gerçekleştirildi.

Yönetmen Melisa Önel’in aynı zamanda Omega Tilki adlı bir kısa filmi ve 46. Antalya Film Festivali En İyi İlk Belgesel Ödülü’nü alan Ben ve Nuri Bala isimli bir belgeseli bulunuyor. Melisa Önel, 2015’de çekmeyi planladığı, Feride Çiçekoğlu ile yazdığı ikinci uzun metrajlı filmi ‘16’ ile Nisan ayında İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar proje geliştirme atölyesine katıldı ve Saraybosna Film Festivali kapsamında Cinelink ortak yapım platformuna katılarak EAVE Ödülü’nü kazandı.

Kumun_Tadi_Poster_ENG_Web

Etiket : kumun tadı

Yorum yaz