Haberler

Maren Ade’den Toni Erdmann Beyazperdeye Geliyor!

Alman sinemasının son dönem önemli yönetmenlerinden Maren Ade, beyazperdede seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Ade’nin 3. uzun metrajlı filmi Toni Erdmann, Cannes Film Festivali’nin en çok konuşulan filmlerinden olmuştu.

toni-erdmann

Maren Ade, filmi kurgularken Amerikalı komedyen Andy Kaufmann’dan etkilenmiş ve “Kaufman’ın canlandırdığı rolleri sürekli beraberinde taşıması bana ilham veren şeylerden biriydi. Diğer bir esin kaynağım ise ailem; özellikle babamın gelişmiş bir mizah duygusu vardı.” diye eklemiş.

Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi alması beklenen; ancak festivalden eli boş dönen Toni Erdmann, komik ve trajik bir film. Çift kişiliğe sahip bir babanın, ikinci kişiliği ile kızının hayatına tekrar girme çabasını konu edinmiş. Filmin başarısının sırrı, seyirciyi hem kahkaha, hem hüzünle buluşturması.

Filmin doğaçlama hissi veren “delilik” sahneleri senaryoda en ince detayına kadar çalışılmış. Ruh halleri, kostümler ve dekorlar; hepsinin detaylıca üstünde durulmuş.

Ade, Cannes’da, Altın Palmiye’nin habercisi olarak kabul edilen FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu) ödülünü almıştı. Toni Erdmann’ın vizyon tarihi ise henüz kesinleşmedi.

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Antalya En İyi 10 Kısa Animasyonu Arıyor!

Sonraki yazı

Kirsten Dunst Bu Kez Yönetmen Koltuğunda