Haberler

“Nefesim Kesilene Kadar”, 65. Berlin Film Festivali’nin Forum Bölümünde!

Emine Emel Balcı’nın yazıp yönettiği Nefesim Kesilene Kadar, dünya galası için, bu yıl 5-15 Şubat 2015 tarihlerinde düzenlenecek 65. Berlin Film Festivali’nin resmi bölümlerinden Forum’a seçildi.

Daha önce kısa filmleri ve uzun metrajlı belgeseli Ich Liebe Dich’le çok sayıda festivale katılan ve pek çok ödül alan Balcı’nın ilk uzun metrajlı filmi olan Nefesim Kesilene Kadar, bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın hikâyesini konu alıyor. Serap’ı, genç oyuncu Esme Madra’nın canlandırdığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca, Rıza Akın, Sema Keçik, Gizem Denizci, Ece Yüksel ve Uğur Uzunel yer alıyor.

16112620989_24ed7d7648_o

Çekimleri tümüyle İstanbul’da, uluslararası bir ekiple gerçekleştirilen filmin yapımcılığını Nadir Öperli ile Titus Kreyenberg üstleniyor. Film, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra, Avrupa Konseyi’nin ortak yapım fonu Eurimages, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesi yapım fonu Film und Medien Stiftung NRW ve İstanbul Film Festivali’nin ortak yapım platformu Köprüde Buluşmalar kapsamında verilen Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından da desteklenmişti.

SİNOPSİS

Serap bir tekstil atölyesinde ortacıdır. Ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamak, onun için giderek çekilmez bir hal almıştır. Serap’ı ayakta tutan tek şey, uzun yol şoförü olan babasıyla yeni bir eve çıkabilme umududur. Sürekli uzaklarda olan babasının kayıtsızlığı arttıkça köşeye sıkışan Serap, ipleri eline almaya karar verir.

YÖNETMEN HAKKINDA

1984 yılında doğan Emine Emel Balcı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Radyo-TV-Sinema eğitimi aldı. 2007 yılında çektiği Gölün Kadınları adlı kısa filmiyle, 15. Adana Altın Koza Film Festivali, 13. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali, 8. Safranbolu Uluslararası Belgesel Film Festivali ve 19. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel’ ödülü kazandı. 2008 yılında hayata geçirdiği Bekleyiş isimli kısa filmi, elliden fazla ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve Fransız televizyon kanalı Canal Plus’te yayınlandı. 2012 yılında çektiği ve Alman televizyon kanalı ZDF tarafından desteklenen uzun metrajlı belgeseli Ich Liebe Dich, ulusal ve uluslararası festivallerde yarıştı. Nefesim Kesilene Kadar, Balcı’nın uzun metrajlı ilk sinema filmi.

Fil'm Hafızası

Fil'm Hafızası

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Oyuncu Derya Durmaz’ın Yazıp Yönettiği Kısa Film “Gri Bölge” Berlin Film Festivali’nde!

Sonraki yazı

Soundtrack / Mommy