Haberler

Ödüllü Yönetmen Chan-wook Park Kara Liste’de!

Güney Kore’de muhalefet partisi, aralarında dünyaca ünlü ve Cannes Film Festivali Jüri Ödülü dahil pek çok ödül alan yönetmen Chan-wook Park’ın da bulunduğu binlerce sanatçının, hükümet tarafından hazırlanan ve verilen devlet desteğinin kesilmesini öngören kara listeye alındığını iddia etti.

park-chan-wook

İddialara göre sanatçıların kara listeye alınmasının 3 temel sebebi var; 2014’te 304 kişinin ölümüyle sonuçlanan feribot kazası için hükümeti protesto etmek, 2012 seçimlerinde muhalefet partisi liderini desteklemek ve 2014 yerel seçimlerinde şimdiki Seul belediye başkanı Park Won-soon’u desteklemek. Oldboy, Lady Vengeance gibi filmleriyle tanınan Chan-wook Park, 1 Mayıs 2015’te kazayı protesto eden bir bildiriye imza attığı gerekçesiyle aynı bildiride imzası bulunan oyuncular Hae-il Park, Hye-su Kim ve Tae-woo Kim ile birlikte kara listede. Ayrıca bu senenin Oscar aday adayı, Filmekimi 2016’da izleme şansı bulduğumuz The Age of Shadows’un yönetmeni Jee-woon Kim’in de listedeki önemli isimlerden biri olduğu söyleniyor.

the-age-of-shadows-poster

İktidar partisi ise duruma şüpheyle yaklaşıp belgelerin montaj olabileceğini belirterek, listede yer alan bazı kişilerden destek almakta olduğunu söyledi. Ancak ülkedeki festival organizatörlerinin de geçtiğimiz senelerde hükümetten yoğun baskı gördükleri yönünde beyanları olması listenin varlığını doğrular nitelikte.

 

İlkyaz Altuğ

İlkyaz Altuğ

1994 Kasımında Ankara'da doğup büyüdü. 2012'de Gazi Anadolu Lisesi'ni bitirip Bilkent Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği okumaya başladı. 2016 Haziranında mezun olmasından bu yana iş başvurusu yapmamak için diretiyor ve bu zamanını, kendini sinemaya, tiyatroya, edebiyata adayarak değerlendiriyor. Arada amatör fotoğraf da çekiyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The Simpsons Bir Rekora Daha Koşuyor!

Sonraki yazı

Sinemayı Dansla Buluşturan Festival: Ankara Dans Filmleri Festivali