Pera Film’den Onur Haftası’na Özel Bir Program: ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’

Her sene Onur Haftası’na özel bir program hazırlayan Pera Film, bu sene de geleneği  bozmuyor ve heyecan verici bir programla sinemaseverlerle buluşuyor. 24 Haziran – 8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan programda dünyanın farklı yerlerinden dört film yer alıyor. 

Geçtiğimiz yıllarda önemli festivallerde izleyici ile buluşmuş, farklı coğrafyalardan dört filmi bir araya getiren programda, bir aradalıkla hayata tutunma teması ön plana çıkıyor. Filmlerde yer alan tüm kuir karakterler, içinde yaşadıkları ülke, toplum ve ailelerde kendilerine nefes alma alanları açmaya çalışırken yol arkadaşlığı kurdukları insanlarla baskı ve sıkışmışlığa karşı direniyorlar.

24 Haziran – 8 Temmuz: ‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’

24 Haziran – 8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek programda; ergen cinselliğinin dizginlenemezliği ve sınır tanımazlığını yıkıcı bir güce çeviren Asi ve Genç; birlikte zaman geçirmek, varoluşsal meseleleri tartışmak için sık sık bir araya gelen bir grup kadın ve non-binaryden oluşan, Gürcistan’daki bir kadın futbol kulübünün belgeseli Odanın Hissi; kendini keşfetme ve özgürleşme hikayesini aktarırken sıra dışı bir arkadaşlığı da gözler önüne seren Salıncak ve anıların ancak kolektif olarak paylaşıldığı kuir bir çağı anlatan Üç Üzgün Kaplan yer alıyor.

‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ Programında Dört Film Yer Alıyor

Asi ve Genç (2012)

Asi ve Genç görsel 4

Tutucu Evangelist bir ailede yaşayan biseksüel Daniela, dini eğitim aldığı okuldan atılır ve ailesinin önerisiyle dini bir kanalda staj yapmaya başlar. Daniela, baskı altında daha da güçlenen cinsel arzularını blog günlüğü sayesinde sansürsüzce yaşıtlarıyla paylaşırken TV istasyonundaki Tomas ve Antonia ile ilişki yaşamaya başlar. Asi ve Genç, ergen cinselliğinin dizginlenemezliği ve sınır tanımazlığını yıkıcı bir güce çeviren, gençlerin kullandığı yeni teknolojileri filmin dokusuna da adapte etmeyi başarmış bir başyapıt. Kısa filmi Blokes ile cinsel uyanış ve eşcinsellik temalarını diktatörlük arka planıyla anlatan Rivas, cinselliği de bir o kadar kontrast oluşturacak bir zemin olan din üzerinden anlatıyor.

24 Haziran 2022 / 20.00 – 1 Temmuz 2022 / 21.00

Odanın Hissi (2021)

Odanın Hissi görsel 1

Gürcistan’ın Kutaisi şehrinde, yerel bir kadın futbol kulübü, birlikte zaman geçirmek, eğlenmek, birbirlerine sarılmak ve varoluşsal meseleleri tartışmak için sık sık bir araya gelen bir grup kadın ve non-binarye ev sahipliği yapmaktadır. Buluşmaları, LGBTİ+’lara yönelik kapsayıcılığıyla ünlü olmayan bir toplumda, onlara rahat ve güvenli bir alan sunmaktadır. Ayrımcılık, ötekileştirme ve şiddet, bu spor tutkunları ve onların arkadaşlarının, gerek sokakta gerek aile içinde yaşadıkları gündelik gerçekliğin bir parçasıdır. Bir arada olduklarında ise, kendileri olabilmek için ihtiyaç duydukları sevgi, sıcaklık ve güvenliği bulurlar. Ketevan Kapanadze, bu ilk filminde ucuz duygusallığa yer vermiyor. Ne kadar yakın olursa olsun, dışarıdaki dünyanın düşmanlığına da gereğinden fazla yoğunlaşmıyor. Bireylere odaklanan karelerinin arasına, grubun tamamını gözlemleyen sahneler serpiştiriyor. Yönetmenin kamerası, bu güvenli balonun sınırlarında gezinirken, kutlama ve coşkudan samimiyet ve uyuşukluğa, hararetli tartışmalara kadar değişen ruh hallerini yakalayarak, arkadaşlar arasındaki olağanüstü atmosferi kolayca hissedilir hale getiriyor.

25 Haziran 2022 / 15.00 – 6 Temmuz 2022 / 19.00

Salıncak (2022)

Salıncak görsel 1

İlgiye muhtaç, 15 yaşındaki obez Benedetta, İtalya’nın güneyinde, tıpkı iç dünyası gibi her şeyin olabileceği ancak hiçbir şeyin olmadığı, alelade bir bölgede yaşamaktadır. İşten sonra annesi hayal kırıklığını Benedetta’dan çıkarırken babası araba tamirciliği yapmaktan hoşlanır. Ailenin kapısına bir lunapark kurulduğunda, kendi kaderini tayin eden bir hayat yaşayan ve cinsiyet normlarına meydan okuyan Amanda adında bir panayır işçisi ile tanışır. Benedetta, Amanda’nın kendine güveni ve bağımsızlığından hemen etkilenir ve okul hızla arka planda kalır. İkisi zar zor konuşur; onların ihtiyatlı dostlukları, büyük duygularla değil, daha çok güler yüzlü şefkat, merak ve konuşulmayan onaylarla beslenir. Salıncak, bir kendini keşfetme ve özgürleşme hikayesini gözler önüne sererken sıra dışı bir arkadaşlığa şefkatle bakıyor.

1 Temmuz 2022 / 19.00 – 8 Temmuz 2022 / 19.00

Üç Üzgün Kaplan (2022)

Üç Üzgün Kaplan görsel 1

Günümüzden çok da uzak olmayan distopik bir gelecekte São Paulo, beyni ve hafıza kabiliyetini hedef alan bir virüsün etkisi altındadır. Sömürgecilik ve diktatörlüğün izlerini taşıyan geçmişini unutmuş bir ülke, umutsuzca ne olduğu belirsiz bir “Altın Çağ”ı beklemektedir. Üç genç kuir, birbirlerinin ölmüş sevgililerini anarak, HIV tecrübelerini paylaşarak, maskeli yüzler için makyaj tavsiyeleri alarak ve nihayetinde Mirta adlı bir şarkıcının mekanındaki demode bir revü gösterisinde tıpkı kendileri gibi toplumca unutulmuş diğer insanlarla bir araya gelerek, pandemi ve kontrolden çıkmış kapitalizm tarafından kanı kurutulmuş bir şehirde gezintiye çıkarlar. Gustavo Vinagre’nin, politik olarak dayatılan hafıza kaybını işleyen bu içten ve sürrealist eserinde, anıların ancak kolektif olarak paylaşıldığı ve duygusal ilişkiler yoluyla aktarıldığı için korunabildiği, kuir bir çağ anlatılıyor.

Her yöne dağılanlar asla bir araya gelemez. Altın Çağ’ı yaşayanlar ise, zengin ve ayrıcalıklı bir şekilde ölmeye hiç kafa yormayanlardır. Üç Üzgün Kaplan’da pandeminin unutturduğu toplumun uç kesimleri, kendi parıltılarıyla dikkat çekiyor.

Film En İyi Uzun Metraj Kurmaca Film Ödülü, 2022 Berlin Film Festivali, Teddy Ödülleri sahibi.

‘Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık’ Programına Pera Müze’sinin Sitesinden Ulaşabilirsiniz

Program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsiz. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimleri 18+ uygulamasına tabi. Programla alakalı detaylı bilgiye Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: peramuzesi.org

 

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansını bitirdi. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Ekin Taneri

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansını bitirdi. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.