Haberler

SALT Galata’da lise öğrencileri için ‘Belgesel Günleri’!

SALT Yorumlama’nın düzenlediği program kapsamında, komşu halklar arasındaki ön yargı ve çatışmalar, 90 kuşağı ve aile ilişkileri ile Eymir Gölü çevresinde yapılaşma sorununu işleyen üç belgesel film gösteriliyor.

1-a

Lise Öğrencileri İçin Belgesel Günleri

26 Şubat-27 Mayıs

SALT Galata

SALT Yorumlama’nın “Belgesel Günleri” programında, Nefin Dinç’in 2011 yapımı Öteki Kasaba; Ayris Alptekin, Albina Özden, Fehime Seven, Nazlı Bulum ile Sefa Tokgöz’ün 2014 yapımı Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda ve Yasin Semiz’in 2014 yapımı Eymir Neden Paylaşılamadı? filmi yer alıyor.

Öteki Kasaba, Türkiye’de Birgi ve Yunanistan’da Dimitsana kasabalarında yaşayanların “öteki tarafı” nasıl gördüğü temelinde, “Komşular neden kavga eder?” ve “Etnik gruplar arasında kin ve ön yargılar nasıl doğar?” gibi soruları irdeler.

90 kuşağından beş arkadaşın çektiği Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, Gezi Parkı direnişiyle görünür olmaya başlayan bu kuşak ve onların aileleriyle olan ilişkilerini konu alır.

Eymir Gölü çevresinin 1960’lardan bu yana insan eliyle yeşermesinin hikâyesini anlatan Eymir Neden Paylaşılamadı? ise, bölgedeki yapılaşma baskısını sorular sorarak tartışmaya açar.

Gösterimler ücretsizdir ve tüm lise öğrencilerinin katılımına açıktır. Devlet okullarına ücretsiz ulaşım sağlanacaktır.

15 Nisan tarihlerindeki program, yönetmenin katılımıyla gerçekleştirilecektir.

 

PROGRAM

15 Mayıs

Öteki Kasaba (2011)

Nefin Dinç

45 dakika

Türkçe; altyazısız

 

9 Nisan, 27 Mayıs

Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda (2014)

Ayris Alptekin, Albina Özden, Fehime Seven, Nazlı Bulum ve Sefa Tokgöz

83 dakika

Türkçe; altyazısız

 

15 Nisan, 20 Mayıs

Eymir Neden Paylaşılamadı? (2014)

Yasin Semiz

55 dakika

Türkçe; altyazısız

 

 

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Höhenfeuer (1985)

Sonraki yazı

SALT Beyoğlu'nda Perşembe Sineması!