Listeler

Sinemada Hayvanların İlkleştirdiği 6 Film

05 - The Birds-2

“Bu filmin çekimleri sırasında hiçbir canlıya zarar verilmemiştir.” ibaresinin beyaz perdeye henüz yansımadığı yıllarda da elbette hayvanseverler vardı. Siyah ve beyaz insanın eşitlik tarihinin bile henüz 50 yılı bulmadığı bir dünyada pek tabii “Doğalmış!” deme hakkına sahipsiniz hayvanlar film çekimleri sırasında sektöre kurban verilirken. Ancak bu hâliyle bile, görüşünüzün ne doğal ne de normal olabileceğine hiçbir hayvanseveri ikna edemezsiniz.

İnsanoğlu, sadece beynini daha çok kullanan bir canlı olduğu için tarih boyunca hayvanlardan hep faydalandı. Elbette sinema da bundan nasibini aldı. Kimi zaman sanat kimi zaman para bahanesi ile başrollerine hayvanları alarak daha çok gişe ve izleyicinin hedef alındığı sinema tarihinin ilginç hikâyelerini ve ünlü bazı klasiklerini derledik sizin için. Ancak sinema, hayvanları o kadar çok kullanmıştı ki, filtreleme yaparken “ilkleri” seçmeye çalışarak bu yazıyı uzun ve sıkıcı bir yazı olmaktan kurtarmaya çalıştık.

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Moda Kitap’ta Film Analizi Seminerleri Başlıyor!

Sonraki yazı

Andrew Garfield ile Michael Shannon bir arada!