Haberler

Usta Yönetmen Halit Refiğ, Ölümünün 6. Yıldönümünde Anılıyor!

2009 yılında hayata veda eden Türk sinemasının en üretken ve başarılı yönetmenlerinden Halit Refiğ, ölüm yıldönümü olan 14 Kasım’da özel bir programla anılacak.

4154284667_db78ebc62b_o

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Türk sinemasının duayen yönetmenlerinden Halit Refiğ’e saygı niteliğinde özel bir anma etkinliği düzenliyor. Türk sinemasının geniş kitlelere yayılmasını sağlayan ve birçok unutulmaz filme imza atan usta yönetmen ve senarist Halit Refiğ, 14 Kasım Cumartesi günü 13:00’ da İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde anılacak. Programda, görüşleri ve çalışmalarıyla “Ulusal Sinema” akımının öncülüğünü yapan ve Türk sinemasının halktan kopmadan kendi kimliği ve gerçeğiyle özgün yerini oluşturması konusunda önemli düşünceler ortaya koyan Refiğ hakkında bir panel düzenlenecek.

Ekran-Resmi-2015-11-10-12.21.08-440x625

Moderatörlüğünü yapımcı, yönetmen ve sinema yazarı Alican Sekmeç’in yapacağı panele; İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Halit Refiğ’in eşi Gülper Refiğ, yönetmen ve senarist Mesut Uçakan ile gazeteci ve yazar Ali Saydam konuşmacı olarak katılacak. Büyük bir titizlikle hazırlanan programda, yarım asırlık sinema hayatında birçok filmin yönetmenliği ve senaristliğini üstlenen Halit Refiğ’in hayatı, filmleri ve Türk sinemasına katkıları anlatılacak. Programda ayrıca Alican Sekmeç‘in Halit Refiğ’in tüm yazı ve röportajlarını topladığı kitabının tanıtımı da yapılacak.

NerimanAskiMemnuNeriman Köksal, yönetmen Halit Refiğ’in çektiği Aşk-ı Memnu’da

1934’te İzmir’de doğan Halit Refiğ’in sinema yolculuğu askerliğini yedek subay olarak yaptığı Kore’de amatör filmler çekerek başladı. Refiğ, Nijat Özön ile 1956’da yayınladıkları Sinema ve Kim isimli dergiler ile Yeni Sabah ve Akşam gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. İlk profesyonel sinema deneyimini 1958’de Atıf Yılmaz’ın Yaşamak Hakkımdır filminde asistanlık yaparak yaşayan ünlü yönetmen, 1960’da ilk filmi Yasak Aşk’ı çekti. 1964’te Gurbet Kuşları, 1990’da Karılar Koğuşu filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerini aldı. 1970’li yıllarda televizyon filmlerine yönelen Refiğ, TRT adına çektiği Aşk-ı Memnu ile büyük beğeni toplamasının yanı sıra daha sonra çekilecek bir çok dizinin öncüsü oldu. Başarılı yönetmenin, Kemal Tahir’in aynı adlı romanından uyarladığı Yorgun Savaşçı filmiyle de övgü topladı. Teyzem, Hanım, İki Yabancı ve Köpekler Adası gibi filmleriyle yurt içinde ve dışında birçok ödül kazanan Refiğ’in hayatı ve filmleri, kitaplara konu oldu.

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz