Haberler

26. Ankara Uluslararası Film Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışmaları İptal Edildi!

 

Ankara Uluslararası Film Festivali, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle, belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal etti.

İsteyen yönetmenler, filmlerinin seansında salonda izleyicileriyle söyleşebilecek.

Dünya Sineması, Kino 2015, Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı, Festilab, Atölyeler gibi zengin bir programla festival devam edecek.

Ankara Film Festivali tarafından bugün basına geçilen bültende şu ifadelere yer verildi:

“5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanun, ilk kez çalıştırılarak festivalleri film gösteremez duruma getirmiştir.

Amatör filmlerden isteğe bağlı kayıt tescil, diğer filmlerden eser işletme belgesi istenmektedir. Bunun sonucunda festivalimizde, belgesel yarışmada 16 film, kısa yarışmada 31 film ve kısa gösterimdeki 29 film gösterilemez duruma düşmüştür.

Yarışma filmlerinden birinin bile belgesini getiremediği durumda, adil yarışma koşulları ortadan kalkacaktır. Bu durumu göz önüne alan yönetimimiz ve jüri üyelerimiz ulusal belgesel ve ulusal kısa film yarışmalarını iptal etmiştir.

Ancak, daha önce ilan edilen program değiştirilmemiş, Kültür Bakanlığı’nca istenen belgeleri getirebilen filmler, programdaki yerlerinde ücretsiz olarak gösterilecektir.

Belge getiremeyen/getirmeyen yönetmenler ise yine programa göre kendilerine ayrılan seanslarda izleyicileriyle buluşup söyleşebilecekler.

Festivalimiz, ilk yıllarından beri, kısa, belgesel filme ve festivalde genç yönetmenlerin yarattıkları tartışma ortamına çok önem vermiştir. Sinemamızın uluslararası başarısının dayanağının festivallerde yaratılan bu özgür ortam olduğunu düşünmektedir.

Ticari gösterim dışındaki gösterimleri de engelleyen bu yönetmeliğin değiştirilmesi için Festivalimiz, tüm festivaller ve sektör meslek birlikleri ile çalışmaya başlamıştır.

Tüm sanatçılarımızı, duruşlarını Ankara seyircisi ile buluşarak göstermelerini ve bizi desteklemelerini bekliyoruz.”

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı YK Başkanı: İrfan Demirkol

Ankara Ulusararası Film Festivali Başkanı: İnci Demirkol

Belgesel Film Yarışma Jürisi: Mihriban Sezen, Mithat Bereket, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay

Kısa Film Yarışma Jürisi: Banu Bozdemir, Gökçe Bahadır, İlker Canikligil,  Doç Dr. Sevilay Çelenk ve Priit Tender

 

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Yeni Woody Allen Filminden İlk Görüntü!

Sonraki yazı

68. Cannes Film Festivali'nde Yarışacak Filmlerin Listesi Açıklandı!