Vizyon

26 Haziran’da Sinemalarda!

Pride (Onur), 2014

Yönetmen           : Matthew Warchus

Oyuncular           : Bill Nighy – Dominic West – Imelda Staunton – Paddy Considine

Senaryo               : Stephen Beresford

Görüntü Y.          : Tat Radcliffe

Müzik                   : Christopher Nightingale

İngiltere’de, eşcinsel aktivistler ile işçi sınıfı arasındaki dayanışmayı anlatan Pride kimi zaman hüzünle kimi zaman tedirginlikle ancak çoğunlukla keyifle izleyeceğiniz bir yapım.

Yıl 1984… Ulusal Maden İşçileri Sendikası, Birleşik Krallık genelinde grev ilan etmiş durumda. Yeterince kazanç sağlamadığını düşündüğü maden ocaklarını kapatma kararı almış muhafazakâr Thatcher hükümeti ise grevdeki madencilere tüm gücüyle saldırmakta. Bu dönemde madencilerle aynı taraflara (Thatcher, polis ve hükümet yanlısı basına) karşı mücadele ettiklerinin farkına varan Londralı bir grup aktivist lezbiyen ve gey, madenciler için yardım parası toplamaya karar verir ve böylece tarihe geçecek bir dayanışma öyküsü yazılmaya başlanır..

Ödüller:

2015 BAFTA En İyi İlk Film (Senaryo-Yapım)

2014 Cannes Kuir Palmiye

2014 Britanya Bağımsız Sinema Ödülleri En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

2014 Flandres (Ghent) İzleyici Ödülü

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Bir Başkaldırı Filmi: Elser

Sonraki yazı

Ask Me Anything (2014)