Haberler

27. Ankara Uluslararası Film Festivali, Küçük İzleyicileri Unutmuyor

27. Ankara Uluslararası Film Festivali, küçük izleyicileri unutmadı… Festivalde çocuklar için bir animasyon, iki kurmaca film gösterimi yapılacak.

En iyi, en yeni, ödüllü ve kült filmleri izleme fırsatı sunacak olan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde çocuklar için özel gösterimler yapılacak. Kuğu, Benim Kutsal Atım, Küçük Mutlu Denizaltı 3, festivalin “en değerli izleyicileri” için seçilen filmler…

Halkbank’ın ana sponsorluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festivalde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar için özel bir program hazırlandı. Festivalin küçük izleyicileri için; “Çocukların Festivali: Büyüklere Yer Yok” başlıklı bir bölüm düzenlendi.

Söz konusu bölümde yer alan filmler, Çin Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nin işbirliği ve desteğiyle seçildi. Bir animasyon, iki kurmaca film, 7-12 yaş arası çocuklar tarafından izlenebilecek.

Annesinin ölümünün yarattığı travmayı, yardım ettiği yaralı bir kuğuyla kurduğu dostluk sayesinde aşmaya başlayan, bu “en yakın arkadaşı”nın kaçırılması sonrası babasıyla birlikte zorlu bir arayışa girişen Holly’nin hikayesini konu alan Kuğu, çocuk filmlerinden biri.

Kuğu / I Swan

Kuğu / I Swan

Bir diğer film; Benim Kutsal Atım. Bir efsanenin peşinden yollara düşmüş üç bilgenin etkisinde kalan ve sahibi olduğu beyaz atın, efsanede bahsedilen kutsal at olduğuna inanan Husile’nin baş kahramanı olduğu film, “Chagan” adlı atının babası tarafından satılması ihtimaline karşı onu kurtarmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Benim Kutsal Atım / My Avatar Horse

Benim Kutsal Atım / My Avatar Horse

Animasyon film Küçük Mutlu Denizaltı 3 ise, Olly ve Beth adlı iki denizaltının, define bulmak için atıldıkları ve başkalarının da onlara katılmasıyla büyüyen, gittikçe arkadaşlık ve cesaretin gerçek anlamlarını öğrenmelerine yardımcı bir hale dönüşen renkli serüveni anlatıyor.

Küçük Mutlu Denizaltı / Happy Little Submarine

Küçük Mutlu Denizaltı / Happy Little Submarine

Çocuklar için seçilen bu filmlerin gösterimleri, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda olacak.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Festival, Ankara’da yaşayan mülteci çocukları da unutmadı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin işbirliği ile mülteci çocuklara yönelik, hayal güçleri ve yaratıcılıklarına da katkıda bulunacak bir çalışma yapılacak. Canlandırma sinemasının teknikleri üzerine düzenlenecek “Stop Motion Atölyesi”nde, heykel sanatçısı Aykut Öz, çocukların basit tekniklerle kendi çizgi filmlerini yapabilmelerine yardımcı olacak.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

35. İstanbul Film Festivali İzlenimleri: Asil Atlar, Neon Boğalar

Sonraki yazı

35. İstanbul Film Festivali İzlenimleri - Kapalı Gişe: "Örgütlenmeliyiz"