Haberler

8. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buldu!

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında, Türk sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkati çekmek amacıyla düzenlenen ”Altın Bamya” ödülleri belli oldu.

Her yıl sonuncusu olması dileğiyle düzenlenen fakat sonuncusu olmayacak gibi görünen Altın Bamya Ödülleri bu yıl ilk kez sinemaseverlerin oylarıyla sahiplerini buldu. Altın Bamya Akademisi tarafından 2015 yılı içerisinde vizyona giren yerli yapımlar arasından titizlikle yapılan tarama sonucu belirlenen adaylar (Aşk Nerede?, En Güzeli, Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu, Kendinol, Kırmızı, Krallar Kulübü) arasında www.altinbamya.org  sitesi üzerinden sinemaseverlere yapılan oylama sonucu Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği Mucize, oylama süresi boyunca ilk sırayı kaptırmayarak birinci oldu.

mucize-2

Son dönemlerde cinsiyetçi söylemlerde bulunan Erkan Petekkaya’ya mansiyon ödülü verildi ve “geçmiş olsun” dilendi. “Cin-net Bamyası” özel ödülü Azem 2: Cin Garezi, Azap ve Alkarısı: Cinnet filmlerine verildi. 

Altın Bamya’nın ödüller için yaptığı açıklama şöyle:

8. Altın Bamya Ödülleri’nde “Mucize” olmadı!

“Altın Bamya Film Akademisi Ödülleri bu yıl ilk kez sinemaseverlerin www.altinbamya.org sitesi üzerinden yaptıkları oylama sonucu belirlendi. Altın Bamya Akademisi tarafından 2015 yılı içerisinde vizyona giren yerli yapımlar arasından titizlikle yapılan tarama sonucu belirlenen adaylar (Aşk Nerede?, En Güzeli, Eski Sevgiliyi Unutmanın 10 Yolu, Kendinol, Kırmızı, Krallar Kulübü) arasında Mucize oylama süresi boyunca ilk sırayı kaptırmadı ve tüm rakiplerine açık ara fark attı. Hayırlara vesile olsun. Takdir büyük yerden, bize ancak anons etmek düşer.”

Özel Ödül Cin-net Bamyası 

“Cinler filmlere musallat oldu, cin-sel faaliyetlerin ucu kadınlara da dokundu. Cin fikirlerle bize topluca cinnet geçirtenleri biz de içtenlikle kutluyoruz, kendilerini okuyup üflüyoruz. Özel ödülümüzü Azem 2: Cin Garezi, Azap ve Alkarısı: Cinnet filmlerine takdim ediyoruz. Ve içine cin giren bütün filmlerden cin çıkaracak nefesi kuvvetli bir cinci hocayı sponsor almak için yoğun çabalarımızı sürdürdüğümüzü de müjdeliyoruz.”

Erkan Petekkaya’ya Mansiyon 

“İfşalara maruz kalan “mağdur” Erkan Petekkaya’ya geçmiş olsun diyor, erkek karakter mansiyon bamyası ile taçlandırıyoruz. Beyonce ödülünü vermek için bizzat gelmek ve gözlerinin içine bakarak “I can’t take no more” şarkısını söylemek istedi ama yaşadığımız elim olaylar nedeniyle ödül törenini iptal ettiğimiz için bir mesaj gönderdi:

“DiyIr Erkın, tenk yu veri maç for yor kaynd vörds. Pliiz kam tu heress me venevır yu layk. Jay Z end Julius ar luking forvırd tu yor vizit. Kissis, B”

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Dünya Tiyatro Günü‘nde Onlarca Ücretsiz Oyun!

Sonraki yazı

Neşet Ertaş Belgeseli Vizyona Girdi