Haberler

Abbas Kiarostami Hayatını Kaybetti

Dünya sinemasının ustalarından, İranlı yönetmen Abbas Kiarostami 76 yaşında hayatını kaybetti. Mart ayında kanser teşhisi konulan Kiarostami, tedavisi için Fransa’da bulunuyordu.

abbas-kiarostami

Filmlerinin çoğu İran Devleti tarafından yasaklanan Kiarostami 1997’de Kirazın Tadı filmiyle Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye ödülüne layık görülmüş; son olarak 1999 yapımı Rüzgar Bizi Götürecek filmiyle de Venedik Uluslararası Film Festivali Büyük Jüri ödülünü kazanmıştı.

Daha çok senarist, sanat yönetmeni ve yapımcı kimliğiyle tanınan Kiarostami; şair, fotoğrafçı, ressam, çizer ve grafik tasarımcı olarak da birçok çalışmaya imza attı. Resim ve grafik tasarım eğitiminin ardından 1960’larda önce reklam endüstrisinde tasarımcı ve illüstratör olarak çalışan Kiarostami, sonra İran televizyonu için birçok reklam filmi çekmişti.

Kiarostami İran Sineması’nda 1960’ların sonunda başlayan İran Yeni Dalga yönetmenlerindendi. 1940 Tahran doğumlu yönetmen, 1970 yılından bu yana 40’tan fazla filme imza atmıştı.

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Eddie The Eagle (2015)

Sonraki yazı

8 Temmuz'da Vizyonda!