Haberler

‘’Apollo 11’’ Belgeselinden İlk Görüntüler Yayınlandı

NASA tarafından daha önce hiç yayınlanmış kayıtlar, yönetmen Todd Douglas Miller’ın elinde dijital olarak yenilendi ve belgesel haline getirildi.

Neil Armstrong’un aya ilk adımını attığı 1969 yılından tam 50 yıl sonra NASA tarafından daha önce hiç yayınlamamış ses ve video kayıtları günümüz teknolojisi ile yenilendi ve bir belgesel haline geldi. Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ‘’Apollo 11’’ yönetmen Todd Douglas Miller ve ekibinin uzun uğraşlar sonucunda NASA kayıtlarını dijital olarak yenilemesiyle oluşmuş. Miller ve ekibi kısa bir süre önce keşfedilen 11.000 saatlik ses kayıtları ve daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerin birleştirilmesi ile yapılan ‘’Apollo 11’’ aynı zamanda yıllardır anlatılagelen komplo teorilerine de son vermeyi amaçlıyor.

Aya ilk ayak basan insanlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in yeni görüntülerinin de izleyici ile buluşacağı ‘’Apollo 11’’, insanlık tarihi açısından büyük öneme sahip olayı; astronotlar, NASA yer kontrol merkezi ve dünyadaki milyonlarca izleyicinin bakış açılarıyla anlatıyor.

‘’Apollo 11’’ ilk gösterimini bu yıl Sundance Film Festivali’nde yaparken, belgeselin dünyadaki dağıtım hakları ‘’Indie’’ türü filmlerin dağıtımcısı Neon tarafından alındı.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz