Bi'DünyaHaberler

Aynur Ocak Gündoğan Sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde!

Ressam Aynur Ocak Gündoğan, kariyerinin 46. kişisel sergisini 8 Ocak’ta, Sanko Sanat Galerisi’nde açacak.

sanko-sanat-galerisinde-sergi-aciliyor-haber-resim-2

Aynur Ocak Gündoğan‘ın 46. kişisel sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Sanko Sanat Galerisi’nde 8 Ocak Cuma günü saat 17.30’da açılacak sergiyi, 29 Ocak’a kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezmek mümkün.

Gazi Üniversitesi Resim Grafik Bölümü’nden 1977 yılında mezun olan sanatçı, başta Mustafa Ayaz olmak üzere, Hayati Misman, Zahit Büyükişleyen, Oya Kınıklı ve Mürşide İçmeli gibi dönemin önemli hocalarından dersler aldı. İlk kişisel sergisini 1989 yılında Ankara Valiliği Sanat Galerisi’nde açan sanatçı, bugüne kadar 45 kişisel sergi ve sayısız grup sergisine imza attı.

Sahibi olduğu BUDE Sanat Galerisi‘nde 1999-2013 yılları arasında çok sayıda öğrenci yetiştirip, organize ettiği sergilerle sanata ve sanatçıya destek olan Aynur Ocak Gündoğan, yurt içindekilerin yanı sıra, yurt dışında yapılan uluslararası sempozyumlarda da davetli sanatçı olarak Türkiye’yi temsil etti. Sanatçının eserleri, yurt dışında özel koleksiyonlarda, Sırbistan–Belgrad, Kosova– Prizen, Danimarka – Kopenhag ve Suriye–Halep devlet müzelerinde; ülkemizde ise Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Çorum Belediye Müzesi ve Ankara Gazi Üniversitesi Müzesi’nde yer alıyor.

Sanatçı, yağlı boya çalışmalarında kadını mistik bir betimleme ile renk cümbüşünde dans ettirirken, geleneksel camaltı çalışmalarında başkahraman olarak seçtiği Şahmeran’ı soyutlayarak figüratif anlatımla destansı bir boyut kazandırmıştır. Zamanla Şahmeran’ı, Anka kuşları, sülünler, tavus kuşları, Osmanlı kadırgaları, Anadolu yazmaları, motifler takip etmiş ve kompozisyonlarında bu figürler de ön plana çıkmıştır.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Amerikan Yapımcılar Birliği (PGA) Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

Sonraki yazı

Diren! Filmine Bir Film ve Filmmor'dan Özel Gösterim!