Haberler

Dersim’de Sinema Salonu Yok Ama Sinema Eğitimi Var

Dersimli çocuklar için İnsan Hakları ve Sinema konularında özel eğitimler ve atölye çalışmaları düzenleniyor. Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Van Barosu ve Hollandalı sivil toplum kuruluşu DW-RS Producties işbirliğiyle hayata geçirilen proje 14-18 yaş arası çocuklarla gerçekleştirildi.

Dersim’de çocuk olmak, çocukların maruz kaldığı hak ihlalleri konu edinen projede, çocuklara kendilerini ifade edebilmeleri için alan oluşturmak amaçlanıyor. Çocuklara çeşitli eğitimlerin verileceği programın ardından her birinin senaryolarını yazdığı iki dakikalık kısa filmlerin çekmeleri hedefleniyor.

14 aylık bir dönemde bitirilmesi öngörülen proje daha önce Van, Soma, Batman ve Amsterdam’da gerçekleştirilmişti. Projenin bir sonraki durakları olarak ise Bitlis, Hatay ve Ordu olarak gösterildi.

Dersimde gerçekleştirilen atölyenin eğitmenliğini ise oyuncu/yönetmen Derya Durmaz, Amerikalı akademisyen/yönetmen Theron Patterson ve avukat Sibel Müngen üstleniyor.

 

 

Gülfem Kıroğlu

Gülfem Kıroğlu

1992'nin Mayıs'ında dünyaya, 2009 Eylül'de İstanbul'a geldi. MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun oldu. Öğrenciliğe doyamadı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. Hayattaki uğraşı edebiyat, kültür-sanat ve sinema. Senaryo dersleri alıyor, bu filmleri nasıl çekiyorlar diye düşünüp duruyor. Sinemanın büyülü gerçekçiliğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Iñárritu, DiCaprio ve Hardy bir arada!

Sonraki yazı

Akbank Sanat Genç Küratörlere Sesleniyor!