Haberler

Fatih Akın’a Almanya’dan “Uyuma Katkı” Ödülü

Türkiye kökenli Alman yönetmen, senarist ve prodüktör Fatih Akın uyuma katkılarından dolayı ödüle layık görüldü. Akın’a Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Doğu Frizon adalarından Norderney’in uyum ödülü verilecek.Fatih-Akin-Filmfest_slider_rs

Jüri tarafından, filmlerinde hoşgörü ve merhamet duygularını barındıran insanî bir dünya görüşünü de yansıttığı vurgulanan Akın’ın, yeni bir topluma ayak uydurmanın zor sürecinin perdeye yansıttığının altını çizdi. Jüri ayrıca Akın’ın Doğu ve Batı arasında git-gel yaşayan insanları filmlerinin odağına koyması sebebiyle de ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Ödülü olan 5bin euro’yu 4 Haziran’da, 27. Uluslararası Emden-Norderney’ Film Festivali‘nde alacak olan Akın’ın 2009’da çektiği “Soul Kitchen” filmi de ödül töreni ardından gösterilecek. Ödül konuşmasını ise Almanya’nın eski cumhurbaşkanlarından Christian Wulff yapacak.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz