Özel DosyaSinema Yazıları

Filmekimi 2014 Film Önerileri

leviathan1

1. Levitahan (Yön: Andrey Zvyaginstev, 2014)

Neden İzlenmeli? Çünkü Zvyaginstev The Return, The Banishment gibi hazmı zor ve derin filmler çeken bir yönetmen. En sonuncu Cannes Film Festivali’nden övgüye mahsar olan Levitahan, benim nezdimde Filmekimi’nin en önemli yapımı.

2. In the order of dissaperence Kraftidioten (Yön: Hans Peter Molan, 2014)

Neden İzlenmeli?  Kar ve kış filmlerine ayrı bir ilgim var ezelden beri. In the order of dissaperence Kraftidioten de bana güzel bir gerilim – drama anlatacağını haber veren, fonda da karın olduğu şık bir filmmiş gibi geliyor…

3. Boyhood (Yön: Richard Linklater, 2014)

Neden İzlenmeli? Eh, meşhur üçelemeye imza atmış yönetmenin bir insanın gerçekten hayatını kademe kademe çekmesi yabana atılacak gibi değil. Çok önemli bir sinema deneyi olduğundan listemdeki yerini aldı.

4. Audieu Au Langage (Goodbye to Languange, Yön: Jean Luc Godard, 2014)

Neden İzlenmeli? Jean Luc Godard’ın yıllara meydan okumasına, sürekli genç bir dimağla film çekmesine tanık olmak için gidilmesi ve izlenmesi elzem bir film.

5. Mr. Turner (Yön: Mike Leigh, 2014)

Neden İzlenmeli? İFF’de de gösterilmiş ama kaçırmıştım. Methini çok duyduğumdan bu defa ıskalamayayım diyorum ve listeme ekliyorum. Kaldı ki Mike Liegh’a karşı büyük bir sempatim vardır.

6. Young Ones (Yön: Jake Paltrow, 2014)

Neden İzlenmeli? Post-apokaliptik bir bağımsız ABD filmi izlemek istiyorsanız bu filme mutlaka gitmelisiniz. Sur-western dedikleri çağdaş western türüne güzel bir katkı yapacağı kesin.

7. White Bird In a Blizzard (Yön: Gregg Araki, 2014)

Neden İzlenmeli? Bir kara komedi. Bağımsız Amerikan yapımlara benim kadar ilgi duyuyorsanız ve izlediğiniz filmin aynı zamanda sizi güldürmesini istiyorsanız White Bird In a Blizzard, tam da aradığınız film. Araki’nin bir önceki filmi Kaboom!’da da epeyce gülmüştüm.

8. I Origins (Yön: Mike Cahill, 2014)

Neden İzlenmeli?  Eğer benim gibi iflah olmaz bir bilim-kurgu müptelasıysanız, son yılların en gözde filmi I Origins’i kaçırmamalısınız.

9. Pasolini (Yön: Abel Ferrara, 2014)

Neden İzlenmeli?  Yetenekli yönetmen Abel Ferrara, efsane yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin son günlerini anlatıyor. Bence bu kadarı yeterli. Pasolini’yi sırf bu iki isimden ötürü hayranlıkla seyredebilirim.

10. Bridges of Sarajevo (Yön: Aida Begic, Leonardo Di Costanzo, Jean Luc Godard, Kamen Kalev, Isild Le Besco, Sergei Loznitsa …, 2014)

Neden İzlenmeli? 13 kısa filmden oluşan ve filmlerin her biri Saray Bosna’yı anlatan ilginç bir proje. İçinde çok önemli yönetmenlerin de bulunduğu bu film kesinlikle kaçmaz!

Emrah Öztürk

2 Comments

Yorum yaz